Oceny oddziaływania na środowisko, obok planów zagospodarowania przestrzennego, to najważniejszy instrument ochrony środowiska o charakterze prewencyjnym. Procedura ocen oddziaływania na środowisko (OOŚ) od 1990 r. stała się oficjalnym narzędziem polityki ochrony środowiska w naszym kraju. Nieunikniony rozwój miast i związane z tym przekształcenia stref podmiejskich sprawiają, że oceny środowiskowe nabierają coraz większego znaczenia w ochronie krajobrazów podmiejskich. Pozwalają one kompleksowo i syntetycznie prezentować wiedzę o potencjalnych skutkach planowanych działań i o możliwościach ich unikania lub łagodzenia.



fot. T. Szymkowiak
Krajobrazy podmiejskie są bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem funkcjonalno-przestrzennym, jak również przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowym.



W 2001 r. tereny miejskie (880 miast) zajmowały 6,8% powierzchni Polski, a największy ich udział mają województwa: śląskie (30,5% ogólnej powierzchni), małopolskie (11,2%) i dolnośląskie (10,4%). Tutaj z kolei udział terenów wiejskich jest mniejszy. Na obszarach wiejskich, szczególnie w sąsiedztwie dużych miast, rejestruje się krajobrazy podmiejskie. Są one bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem funkcjonalno–przestrzennym, jak również przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowym. Znaczącą część (32,5%) terenów wiejskich zajmu...