Samorządy lokalne często zapominają, iż celem nadrzędnym wprowadzenia zapisów ustawowych, gwarantujących uspołecznienie procesu decyzyjnego związanego z realizacją dużych inwestycji, było zwiększenie zaangażowania społeczeństwa w sprawy ochrony środowiska. Co gorsza, zdarza się to również przedstawicielom władz centralnych.

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych jest ważnym elementem polityki ekorozwoju. Jednak budowa elektrowni wiatrowych musi uwzględniać także potrzeby środowiska przyrodniczego - twierdzą ekologowie.

Wojna z wiatrakami

W ostatnim czasie w mediach ponownie rozgorzała dyskusja na temat wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Stało się tak z powodu konfliktu dotyczącego projektu budowy gigantycznej farmy wiatrowej w dolinie Noteci (wielkopolskie). Jest to obszar wyjątkowo cenny przyrodniczo, a także jedna z ważniejszych tras migracji wielu gatunków ptaków. Dla ptasich wędrowców dolina jest nie tylko „korytarzem powietrznym”, ale też miejscem odpoczynku. Zakłada tam gniazda kilka tysięcy ptaków - stwierdza Przemysław Wylegała z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”. (GW, 25.08.2003 r.).
Dzięki temu, iż obszar doliny Noteci spełnia kryteria tzw. przyrodniczych dyrektyw Unii Europejskiej (dyrektywy „ptasiej” i „siedliskowej”), został zaproponowany do ochrony (wraz z innymi cennymi przyrodniczo obszarami znajdującymi się na terenie UE) w...