Dwustutysięczny Olsztyn jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego i ważnym ośrodkiem turystycznym regionu, dlatego niezmiernie ważną rzeczą jest zadbanie tu o rozwiązanie problemów związanych z zaopatrzeniem w wodę pitną i oczyszczaniem ścieków.

Z tych też powodów, a także ze względu na wymóg dostosowania prawa krajowego do przepisów Unii Europejskiej, złożony został wniosek o dofinansowanie projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Olsztynie”. Został on zatwierdzony w listopadzie 2000 r. przez Komitet Zarządzający funduszem ISPA. Początkowo przewidywana była tylko modernizacja oczyszczalni „Łyna”, gdy jednak okazała się niewystarczająca, rozszerzono ją o drugi etap: „Gospodarka wodno-ściekowa w Olsztynie – II faza”. Projekt obejmuje swym zasięgiem teren miasta Olsztyna i sąsiadującej z nim gminy Purda.

Modernizacja oczyszczalni „Łyna”
Etap pierwszy miał na celu przede wszystkim poprawę jakości oczyszczanych ścieków dzięki zmniejszeniu zawartości związków węgla organicznego oraz substancji biogennych (azot, fosfor). Pozwoliło to na efektywniejszą ochronę wód rzeki Łyny i Morza Bałtyckiego przed eutrofizacją. Celem tej modernizacji było ponadto osiągnięcie norm oczyszczania ścieków zgodnie z dyrektywą 91/271 w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych oraz wprowadzenie trzystopniowego procesu oczyszczania ścieków (z biologicznym usuwaniem związków biogennych).
Budżet inwestycji okr...