Kontakty ze społecznością lokalną po uruchomieniu inwestycji komunalnej
Oddanie do użytku inwestycji komunalnej nie powinno oznaczać ograniczenia kontaktów ze społecznością lokalną. Mieszkańcy są nadal zainteresowani otrzymywaniem istotnych informacji na temat funkcjonowania nowo otwartego zakładu.
Dotychczasowy udział obywateli w procesie decyzyjnym powinien zostać uzupełniony nowym strategicznym programem komunikacji, którego celem nadrzędnym będzie rozbudowa pozainstytucjonalnych struktur dialogu i współpracy ze społeczeństwem.
Uruchomienie inwestycji komunalnej w wielu przypadkach traktowane jest przez inwestora jako szczęśliwe zakończenie „walki” z niechętnie nastawioną społecznością lokalną. Protesty i konflikty związane z lokalizacją inwestycji na danym terenie wymuszały na decydentach prowadzenie długotrwałych konsultacji społecznych – czasami bez gwarancji osiągnięcia satysfakcjonującego obie strony kompromisu. Nowe rozwiązania ustawowe (Ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, DzU nr 80, poz. 717, ze zm.) ograniczają, co prawda, możliwość wstrzymania przez stronę społeczną samego procesu inwestycyjnego – po uchwaleniu studium lub planu miejscowego – ale nie powinny oznaczać ograniczenia kontaktów ze społecznością lokalną.
Społeczna kontrola nad inwestycją
Projekty inwestycyjne, które w odbiorze społecznym określane są jako kontrowersyjne, a nawet niebezpieczne dla ludzi i środowiska naturaln...