Propozycja zmian uwarunkowań prawnych w planowaniu przestrzennym

Po ośmiu miesiącach od wejścia w życie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Rada Ministrów przyjęła raport Ministra Gospodarki i Pracy, identyfikujący bariery przeszkadzające w realizacji procesu budowlanego.


Stwierdzono w nim brak systemowego podejścia do problematyki gospodarki przestrzennej. Pośrednim wynikiem ocen zawartych w raporcie jest omawiany obecnie w Sejmie projekt ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym gmin. Jakie nowe uwarunkowania prawne, odnoszące się do programowania systemów wod-kan, można znaleźć w tym projekcie?
W obowiązującej ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym znajdują się ogólne zapisy dotyczące systemów komunikacji i infrastruktury, którą stanowią także układy wodociągowe i kanalizacyjne. W studium powinno się określać kierunki rozwoju infrastruktury technicznej i uwzględniać uwarunkowania wynikające z dotychczasowego uzbrojenia terenu oraz stanu systemów komunikacji i infrastruktury, „w tym stopnia uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej”. Plan miejscowy powinien określać zasady modernizacji i budowy systemów komunikacji i infrastruktury technicznej. Winny się w nim znaleźć granice obszarów rehabilitacji istniejącej zabudowy i infrastruktury technicznej. W uchwale zatwierdzającej plan miejscowy powinno się zamieścić zapisy dotyczące sposobu realizacji inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej (które n...