W sektorze publicznym rośnie zapotrzebowanie na usługi doradztwa finansowego oraz złożone formy finansowania.
Minęło 15 lat od rozpoczęcia procesu transformacji i powołania samorządów lokalnych, co stworzyło warunki do realizacji własnych ambicji, wykazania się inicjatywą i przedsiębiorczością przez społeczności lokalne. Stało się to również podstawą do podniesienia standardu życia mieszkańców oraz zapewnienia bardziej powszechnego dostępu do różnego rodzaju usług komunalnych.
Z pewnością realizacji tego procesu towarzyszyło wiele trudności, będących pochodną różnego rodzaju uwarunkowań. Można do nich zaliczyć zwiększający się zakres odpowiedzialności samorządów (przekładający się na dodatkowe obciążenia dla budżetów i tym samym na ograniczenia możliwości realizacji inwestycji komunalnych przez same samorządy czy przez firmy komunalne), a także stale rosnące oczekiwania wobec sektora usług komunalnych, dotyczące jakości i zakresu świadczonych usług oraz inne bieżące wyzwania, np. spodziewaną zmianę w zakresie rozliczeń z indywidualnymi odbiorcami.
Na tym tle coraz ważniejsze staje się, aby działalność przedsiębiorstwa komunalnego była odpowiednio wspierana przez partnera finansowego, jakim jest bank. Na bazie obserwacji aktualnej sytuacji na rynku można wskazać dwa szczególnie wyraziste i ważne obszary potrzeb, których zaspokojenie może i powinno być zadaniem odpowiednio dobranego banku. Potrzeby te dotyczą zapewnienia z jednej strony dostępu do różnego ...