Informator
Jubileuszowa Olimpiada
Finał XX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej dla szkół ponadgimnazjalnych, pod patronatem prezydenta RP, odbył się 5 czerwca br. w Zespole Szkół Leśnych i Agrotechnicznych w Tucholi. Organizatorem etapu centralnego był Komitet Główny, działający przy Zarządzie Głównym Ligi Ochrony Przyrody, wraz z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. We wszystkich etapach – szkolnym, regionalnym i wojewódzkim – startowało 55 tys. uczniów, spośród których wybrano 112 finalistów. Po teście pisemnym wyłoniono 10 najlepszych młodych ekologów (warto nadmienić, iż redakcja „Przeglądu Komunalnego” miała trudności z udzieleniem odpowiedzi na zamieszczone w teście pytania). W etapie ustnym uczniowie odpowiadali na pytania problemowe z zakresu biologii, geografii, chemii, fizyki, a nawet ekonomii i prawa. Wszyscy laureaci i finaliści zostali obdarowani licznymi nagrodami, w tym indeksami szkół wyższych (na kierunki przyrodnicze).
Są pieniądze, będzie Zakład
Zarząd Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego podpisał umowę z wojewodą śląskim na dofinansowanie budowy Zakładu Zagospodarowania Odpadów na składowisku odpadów w Sobuczynie. Środki na ten cel pochodzić będą ze ZPORR. Zgodnie z założeniami, inwestycja pochłonie ponad 23 mln zł (75% stanowić będą środki pomocowe). Planuje się, że zostanie ona zakończona w grudniu przyszłego roku.
Lipówka II ruszyła
W obecności władz samorządowych, biskupa oraz zaproszonych gości 30 maja br. zainaugurowano działanie Zakładu Przetwarzania Odpadów Komunalnych „Lipówka II” w Dąbrowie Górniczej. W obrębie Zakładu znajdują się linia sortownicza, pięć bioreaktorów do wytwarzania wysokiej klasy kompostu oraz składowisko odpadów. Technologia zastosowana na Lipówce II pozwoli na mechaniczne segregowanie odpadów na trzy kategorie: mineralne (kierowane na składowisko), organiczne (przeznaczone do kompostowania) oraz pozostałe, z których wydzielane będą surowce wtórne. Generalnym wykonawcą budowy była firma Budimex Dromex. Linię sortowniczą dostarczyło przedsiębiorstwo Agrotech, zaś bioreaktory do kompostowania – austriacka spółka Thöni. Dąbrowskie składowisko może funkcjonować przez 25 lat, a rocznie przyjmować ok. 40 tys. ton odpadów komunalnych. – Do dwóch kwater (każda czynna będzie przez ok. 12 lat) trafiać będą tylko te odpady, których nie da się w inny sposób unieszkodliwić – wyjaśnia Janusz Olszówka, dyrektor ZPOK. – Wszystkie tzw. biodegradowalne śmieci, a jest ich nawet do 40% wszystkich odpadów, jakie trafiają na składowisko, wykorzystane zostaną do produkcji kompostu. A jego roczną produkcję szacuje się na ponad 7 tys. ton. Aby maksymalnie spożytkować odpady deponowane w kwaterach, aktualnie przygotowuje się koncepcję ich wykorzystania do produkcji paliwa alternatywnego. Przedsięwzięcie kosztowało Dąbrowę Górniczą blisko 33 mln zł.
Psia sonda
Koło Polskiego Klubu Ekologicznego w Tychach, przy współpracy z Wydziałem Komunalnym, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Tychy, przygotowało ankiety „Pies w mieście”, skierowane przede wszystkim do właścicieli psów. Ankieta jest dostępna m.in. u weterynarzy, w szkołach i w Urzędzie Miasta. Mieszkańcy odpowiadają m.in. na pytania, czy sprzątanie po psach należy do obowiązków właściciela, czy należy płacić karę za niesprzątanie oraz o sposoby sprzątania (o wynikach akcji będziemy informować).
e-Konferencj@
EISCO 2005 (European Information Society Conference), jedna z największych europejskich konferencji poświęcona rozwojowi społeczeństwa informacyjnego i wykorzystaniu technologii informacji i komunikacji w administracji publicznej, zakończyła się 4 czerwca br. w Krakowie. W trzydniowym spotkaniu, zatytułowanym „i2010 (eEurope): Nowe horyzonty, nowe wyzwania dla władz lokalnych i regionalnych”, wzięło udział ok. 350 osób z 20 krajów, reprezentujących w większości władze lokalne i regionalne oraz międzynarodowe stowarzyszenia.
Zmiany w wytycznych
„Wytyczne odnośnie postępowania w zakresie oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) dla przedsięwzięć współfinansowanych z Funduszu Spójności”, które zostały zatwierdzone 6 czerwca br., zastąpią dotychczasowy Załącznik Nr 5 „Wytycznych dla Instytucji Pośredniczących w zarządzaniu, dotyczących podstawowych wymogów do programowania i przygotowywania projektów do Funduszu Spójności w okresie programowania 2004-2006”. Nowelizacja polega na uszczegółowieniu informacji w pkt. 24, iż na podstawie art. 155 k.p.a. beneficjenci mogą także wystąpić o zmianę decyzji administracyjnej. Ponadto wprowadzono odniesienie do dokumentu Ministerstwa Środowiska – „Wytyczne dla wojewodów i beneficjentów w kwestii postępowania w stosunku do zapisów Dyrektywy Siedliskowej – uzupełnienie wcześniejszego stanowiska” (pkt. E wytycznych). Dodatkowo znalazła się tu informacja o znowelizowaniu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie kwalifikowania przedsięwzięć do OOŚ, które to zmiany weszły w życie 8 czerwca br. (DzU z 24 maja 2005 r. nr 92, poz. 769). Nowa wersja wytycznych jest dostępna na stronie poświęconej Funduszowi Spójności w dziale Składanie wniosków – Formularze i instrukcje (www.funduszestrukturalne.gov.pl).
Na szarym końcu
Eurostat (Urząd Statystyczny Unii Europejskiej) opublikował dane dotyczące najważniejszych aspektów ochrony środowiska we wszystkich krajach UE, w tym m.in. gospodarki odpadami w latach 1995-2003. Wskazują one, że ilość spalanych odpadów komunalnych wciąż wzrasta, jednak nadal najbardziej popularne jest ich składowanie. Pod tym względem Polska – w odniesieniu do innych państw Wspólnoty – zajmuje jedno z ostatnich miejsc (96,5% składowanych opadów), przed Litwą i Maltą (100% składowanych odpadów).
Polacy nagrodzeni
Maria Staniszewska, prezes Polskiego Klubu Ekologicznego, i Krzysztof Skóra, kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, zostali laureatami dorocznej nagrody za działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego Bałtyku, przyznawanej przez fundację „Baltic Sea Fund Prize”.
Ekowitryna
W Internecie pojawiła się nowa strona poświęcona edukacji ekologicznej (www.ekoedu.uw.edu.pl), przygotowywana przez Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym (przy Uniwersytecie Warszawskim). Prezentuje autorskie programy edukacyjne, scenariusze lekcji i zajęć. Strona finansowana jest przez NFOŚiGW, a nad zawartością witryny czuwa rada programowa.
Ekologia dla zwiedzających
W Krempnej w Magurskim Parku Narodowym otwarto nowoczesny Ośrodek Edukacyjny wraz z Muzeum. Największą jego atrakcją jest licząca ponad 300 m2 sala wystaw, ukazująca przyrodę MPN. Ośrodek prowadzi też zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży na temat ochrony środowiska, ekologii, botaniki i zoologii, organizuje wycieczki po MPN, a także udostępnia sale na konferencje i seminaria.
Światowa promocja ekologii
Gospodarzem tegorocznych centralnych obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska, które odbyły się w dniach 2-4 czerwca, było województwo warmińsko-mazurskie. Do Olsztyna przyjechali przedstawiciele Ministerstwa Środowiska z ministrem Tomaszem Podgajniakiem na czele. Święto jest organizowane w Polsce od 15 lat (co roku w innym województwie). Jego ideą jest promocja działań i inwestycji ekologicznych oraz zachowań, które mają na celu przyjazne współżycie człowieka ze środowiskiem przyrodniczym.
Monopol na odzysk?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że Rekopol Organizacja Odzysku mógł naruszyć przepisy ustawy antymonopolowej, ponieważ uzależnia wydanie zgody na posługiwanie się znakiem „Zielony punkt” (na który jako jedyny w Polsce posiada licencję) od powierzenia sobie usług odzysku odpadów (w odniesieniu do wszystkich opakowań). Na mocy wydanej w tej sprawie decyzji do 31 grudnia 2006 r. spółce nie wolno stosować takich praktyk. W tym czasie mają zostać zebrane dowody potwierdzające naruszenie ustawy.
Partnerska ustawa
Sejm przyjął 17 czerwca br. ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP), która reguluje zasady i tryb współpracy administracji z firmami prywatnymi przy realizacji zadań publicznych. Ustawa zrównuje partnerstwo publiczno-prywatne z innymi przedsięwzięciami, likwidując np. podwójne opodatkowanie oraz uelastyczniając regulacje dotyczące zamówień publicznych, chociażby w sprawie obowiązujących terminów. Dokument określa, iż partnerstwo publiczno-prywatne może mieć charakter wieloletni, z jednoczesną gwarancją obowiązywania umowy niezależnie np. od kadencji samorządu. Ustawa trafiła do Senatu.
Jubileusz z pompą
Spółka Grundfos Pompy, jeden z czołowych producentów pomp na świecie, obchodzi swoje 10 urodziny. Z okazji jubileuszu 21 maja br. w Baranowie k. Poznania odbyło się uroczyste świętowanie, które miało charakter plenerowy. Podczas imprezy zainaugurowano największą akcję promocyjną 10-lecia firmy Grundfos w Polsce „Złota Pompa”, zaprezentowano nowości firmowe oraz przeprowadzono licytację pomp.
Dyrektor Roku 2004
W czerwcu br. zakończono przyjmowanie propozycji osób nominowanych w tegorocznej edycji Plebiscytu na Dyrektora Roku. O przyznanie tego tytułu walczy czterech dyrektorów. Informacje o jego przebiegu, sylwetki osób nominowanych oraz formularz Karty do głosowania publikowane są na stronach www.forum-dyrektorow.pl oraz www.komunalny.pl. Prawidłowo wypełnione karty należy przesyłać do Biura Zarządu Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast do 8 września br. Sylwetki nominowanych zaprezentujemy w kolejnym numerze „Przeglądu Komunalnego”, a do bieżącego wydania dołączamy Kartę do głosowania wraz z krótką charakterystyką kandydatów.
Dwudziesta konferencja
W trakcie realizacji projektów zakwalifikowanych do dofinansowania z Funduszu Spójności rodzą się liczne problemy i wątpliwości. Między innymi ich rozwiązywaniu i wyjaśnianiu służą organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Beneficjentów Funduszy Pomocowych konferencje beneficjentów Funduszu Spójności. Już 20. taka konferencja odbyła się w Poznaniu (9-10 czerwca br.). W jej trakcie omówiono m.in. stan wdrażania 22 projektów, problemy związane ze sprawozdawczością oraz zamówieniami publicznymi. Szczególnie aktualne było wystąpienie ministra środowiska dotyczące ocen oddziaływania na środowisko. Odbyło się także walne zebranie członków stowarzyszenia. Natomiast w dniu poprzedzającym konferencję zorganizowane zostało szkolenie finansowo-księgowe dla przedstawicieli jednostek prowadzących rozliczenia finansowe projektów realizowanych w ramach Funduszu Spójności.
Odpady pod kontrolą
Na podstawie stosownych upoważnień Urzędu Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej od 21 czerwca br. prowadzone są kontrole realizacji przez mieszkańców obowiązków w zakresie legalności pozbywania się odpadów. W skład kontrolującej komisji wchodzą przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Związku Międzygminnego „Nidzica” oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kazimierzy Wielkiej. Kontrolowany jest sposób odprowadzania nieczystości płynnych i stałych (posiadanie umów na te usługi). Akcja ma podnieść zarówno efektywność prowadzonej gospodarki odpadami, jak i poziom świadomości ekologicznej mieszkańców.
Informator przygotowała Katarzyna Terek
Finał XX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej dla szkół ponadgimnazjalnych, pod patronatem prezydenta RP, odbył się 5 czerwca br. w Zespole Szkół Leśnych i Agrotechnicznych w Tucholi. Organizatorem etapu centralnego był Komitet Główny, działający przy Zarządzie Głównym Ligi Ochrony Przyrody, wraz z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. We wszystkich etapach – szkolnym, regionalnym i wojewódzkim – startowało 55 tys. uczniów, spośród których wybrano 112 finalistów. Po teście pisemnym wyłoniono 10 najlepszych młodych ekologów (warto nadmienić, iż redakcja „Przeglądu Komunalnego” miała trudności z udzieleniem odpowiedzi na zamieszczone w teście pytania). W etapie ustnym uczniowie odpowiadali na pytania problemowe z zakresu biologii, geografii, chemii, fizyki, a nawet ekonomii i prawa. Wszyscy laureaci i finaliści zostali obdarowani licznymi nagrodami, w tym indeksami szkół wyższych (na kierunki przyrodnicze).
Są pieniądze, będzie Zakład
Zarząd Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego podpisał umowę z wojewodą śląskim na dofinansowanie budowy Zakładu Zagospodarowania Odpadów na składowisku odpadów w Sobuczynie. Środki na ten cel pochodzić będą ze ZPORR. Zgodnie z założeniami, inwestycja pochłonie ponad 23 mln zł (75% stanowić będą środki pomocowe). Planuje się, że zostanie ona zakończona w grudniu przyszłego roku.
Lipówka II ruszyła
W obecności władz samorządowych, biskupa oraz zaproszonych gości 30 maja br. zainaugurowano działanie Zakładu Przetwarzania Odpadów Komunalnych „Lipówka II” w Dąbrowie Górniczej. W obrębie Zakładu znajdują się linia sortownicza, pięć bioreaktorów do wytwarzania wysokiej klasy kompostu oraz składowisko odpadów. Technologia zastosowana na Lipówce II pozwoli na mechaniczne segregowanie odpadów na trzy kategorie: mineralne (kierowane na składowisko), organiczne (przeznaczone do kompostowania) oraz pozostałe, z których wydzielane będą surowce wtórne. Generalnym wykonawcą budowy była firma Budimex Dromex. Linię sortowniczą dostarczyło przedsiębiorstwo Agrotech, zaś bioreaktory do kompostowania – austriacka spółka Thöni. Dąbrowskie składowisko może funkcjonować przez 25 lat, a rocznie przyjmować ok. 40 tys. ton odpadów komunalnych. – Do dwóch kwater (każda czynna będzie przez ok. 12 lat) trafiać będą tylko te odpady, których nie da się w inny sposób unieszkodliwić – wyjaśnia Janusz Olszówka, dyrektor ZPOK. – Wszystkie tzw. biodegradowalne śmieci, a jest ich nawet do 40% wszystkich odpadów, jakie trafiają na składowisko, wykorzystane zostaną do produkcji kompostu. A jego roczną produkcję szacuje się na ponad 7 tys. ton. Aby maksymalnie spożytkować odpady deponowane w kwaterach, aktualnie przygotowuje się koncepcję ich wykorzystania do produkcji paliwa alternatywnego. Przedsięwzięcie kosztowało Dąbrowę Górniczą blisko 33 mln zł.
Psia sonda
Koło Polskiego Klubu Ekologicznego w Tychach, przy współpracy z Wydziałem Komunalnym, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Tychy, przygotowało ankiety „Pies w mieście”, skierowane przede wszystkim do właścicieli psów. Ankieta jest dostępna m.in. u weterynarzy, w szkołach i w Urzędzie Miasta. Mieszkańcy odpowiadają m.in. na pytania, czy sprzątanie po psach należy do obowiązków właściciela, czy należy płacić karę za niesprzątanie oraz o sposoby sprzątania (o wynikach akcji będziemy informować).
e-Konferencj@
EISCO 2005 (European Information Society Conference), jedna z największych europejskich konferencji poświęcona rozwojowi społeczeństwa informacyjnego i wykorzystaniu technologii informacji i komunikacji w administracji publicznej, zakończyła się 4 czerwca br. w Krakowie. W trzydniowym spotkaniu, zatytułowanym „i2010 (eEurope): Nowe horyzonty, nowe wyzwania dla władz lokalnych i regionalnych”, wzięło udział ok. 350 osób z 20 krajów, reprezentujących w większości władze lokalne i regionalne oraz międzynarodowe stowarzyszenia.
Zmiany w wytycznych
„Wytyczne odnośnie postępowania w zakresie oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) dla przedsięwzięć współfinansowanych z Funduszu Spójności”, które zostały zatwierdzone 6 czerwca br., zastąpią dotychczasowy Załącznik Nr 5 „Wytycznych dla Instytucji Pośredniczących w zarządzaniu, dotyczących podstawowych wymogów do programowania i przygotowywania projektów do Funduszu Spójności w okresie programowania 2004-2006”. Nowelizacja polega na uszczegółowieniu informacji w pkt. 24, iż na podstawie art. 155 k.p.a. beneficjenci mogą także wystąpić o zmianę decyzji administracyjnej. Ponadto wprowadzono odniesienie do dokumentu Ministerstwa Środowiska – „Wytyczne dla wojewodów i beneficjentów w kwestii postępowania w stosunku do zapisów Dyrektywy Siedliskowej – uzupełnienie wcześniejszego stanowiska” (pkt. E wytycznych). Dodatkowo znalazła się tu informacja o znowelizowaniu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie kwalifikowania przedsięwzięć do OOŚ, które to zmiany weszły w życie 8 czerwca br. (DzU z 24 maja 2005 r. nr 92, poz. 769). Nowa wersja wytycznych jest dostępna na stronie poświęconej Funduszowi Spójności w dziale Składanie wniosków – Formularze i instrukcje (www.funduszestrukturalne.gov.pl).
Na szarym końcu
Eurostat (Urząd Statystyczny Unii Europejskiej) opublikował dane dotyczące najważniejszych aspektów ochrony środowiska we wszystkich krajach UE, w tym m.in. gospodarki odpadami w latach 1995-2003. Wskazują one, że ilość spalanych odpadów komunalnych wciąż wzrasta, jednak nadal najbardziej popularne jest ich składowanie. Pod tym względem Polska – w odniesieniu do innych państw Wspólnoty – zajmuje jedno z ostatnich miejsc (96,5% składowanych opadów), przed Litwą i Maltą (100% składowanych odpadów).
Polacy nagrodzeni
Maria Staniszewska, prezes Polskiego Klubu Ekologicznego, i Krzysztof Skóra, kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, zostali laureatami dorocznej nagrody za działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego Bałtyku, przyznawanej przez fundację „Baltic Sea Fund Prize”.
Ekowitryna
W Internecie pojawiła się nowa strona poświęcona edukacji ekologicznej (www.ekoedu.uw.edu.pl), przygotowywana przez Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym (przy Uniwersytecie Warszawskim). Prezentuje autorskie programy edukacyjne, scenariusze lekcji i zajęć. Strona finansowana jest przez NFOŚiGW, a nad zawartością witryny czuwa rada programowa.
Ekologia dla zwiedzających
W Krempnej w Magurskim Parku Narodowym otwarto nowoczesny Ośrodek Edukacyjny wraz z Muzeum. Największą jego atrakcją jest licząca ponad 300 m2 sala wystaw, ukazująca przyrodę MPN. Ośrodek prowadzi też zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży na temat ochrony środowiska, ekologii, botaniki i zoologii, organizuje wycieczki po MPN, a także udostępnia sale na konferencje i seminaria.
Światowa promocja ekologii
Gospodarzem tegorocznych centralnych obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska, które odbyły się w dniach 2-4 czerwca, było województwo warmińsko-mazurskie. Do Olsztyna przyjechali przedstawiciele Ministerstwa Środowiska z ministrem Tomaszem Podgajniakiem na czele. Święto jest organizowane w Polsce od 15 lat (co roku w innym województwie). Jego ideą jest promocja działań i inwestycji ekologicznych oraz zachowań, które mają na celu przyjazne współżycie człowieka ze środowiskiem przyrodniczym.
Monopol na odzysk?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że Rekopol Organizacja Odzysku mógł naruszyć przepisy ustawy antymonopolowej, ponieważ uzależnia wydanie zgody na posługiwanie się znakiem „Zielony punkt” (na który jako jedyny w Polsce posiada licencję) od powierzenia sobie usług odzysku odpadów (w odniesieniu do wszystkich opakowań). Na mocy wydanej w tej sprawie decyzji do 31 grudnia 2006 r. spółce nie wolno stosować takich praktyk. W tym czasie mają zostać zebrane dowody potwierdzające naruszenie ustawy.
Partnerska ustawa
Sejm przyjął 17 czerwca br. ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP), która reguluje zasady i tryb współpracy administracji z firmami prywatnymi przy realizacji zadań publicznych. Ustawa zrównuje partnerstwo publiczno-prywatne z innymi przedsięwzięciami, likwidując np. podwójne opodatkowanie oraz uelastyczniając regulacje dotyczące zamówień publicznych, chociażby w sprawie obowiązujących terminów. Dokument określa, iż partnerstwo publiczno-prywatne może mieć charakter wieloletni, z jednoczesną gwarancją obowiązywania umowy niezależnie np. od kadencji samorządu. Ustawa trafiła do Senatu.
Jubileusz z pompą
Spółka Grundfos Pompy, jeden z czołowych producentów pomp na świecie, obchodzi swoje 10 urodziny. Z okazji jubileuszu 21 maja br. w Baranowie k. Poznania odbyło się uroczyste świętowanie, które miało charakter plenerowy. Podczas imprezy zainaugurowano największą akcję promocyjną 10-lecia firmy Grundfos w Polsce „Złota Pompa”, zaprezentowano nowości firmowe oraz przeprowadzono licytację pomp.
Dyrektor Roku 2004
W czerwcu br. zakończono przyjmowanie propozycji osób nominowanych w tegorocznej edycji Plebiscytu na Dyrektora Roku. O przyznanie tego tytułu walczy czterech dyrektorów. Informacje o jego przebiegu, sylwetki osób nominowanych oraz formularz Karty do głosowania publikowane są na stronach www.forum-dyrektorow.pl oraz www.komunalny.pl. Prawidłowo wypełnione karty należy przesyłać do Biura Zarządu Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast do 8 września br. Sylwetki nominowanych zaprezentujemy w kolejnym numerze „Przeglądu Komunalnego”, a do bieżącego wydania dołączamy Kartę do głosowania wraz z krótką charakterystyką kandydatów.
(ps)
Dwudziesta konferencja
W trakcie realizacji projektów zakwalifikowanych do dofinansowania z Funduszu Spójności rodzą się liczne problemy i wątpliwości. Między innymi ich rozwiązywaniu i wyjaśnianiu służą organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Beneficjentów Funduszy Pomocowych konferencje beneficjentów Funduszu Spójności. Już 20. taka konferencja odbyła się w Poznaniu (9-10 czerwca br.). W jej trakcie omówiono m.in. stan wdrażania 22 projektów, problemy związane ze sprawozdawczością oraz zamówieniami publicznymi. Szczególnie aktualne było wystąpienie ministra środowiska dotyczące ocen oddziaływania na środowisko. Odbyło się także walne zebranie członków stowarzyszenia. Natomiast w dniu poprzedzającym konferencję zorganizowane zostało szkolenie finansowo-księgowe dla przedstawicieli jednostek prowadzących rozliczenia finansowe projektów realizowanych w ramach Funduszu Spójności.
(ps)
Odpady pod kontrolą
Na podstawie stosownych upoważnień Urzędu Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej od 21 czerwca br. prowadzone są kontrole realizacji przez mieszkańców obowiązków w zakresie legalności pozbywania się odpadów. W skład kontrolującej komisji wchodzą przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Związku Międzygminnego „Nidzica” oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kazimierzy Wielkiej. Kontrolowany jest sposób odprowadzania nieczystości płynnych i stałych (posiadanie umów na te usługi). Akcja ma podnieść zarówno efektywność prowadzonej gospodarki odpadami, jak i poziom świadomości ekologicznej mieszkańców.
(ps)
Informator przygotowała Katarzyna Terek