W planowaniu przestrzennym prawdziwe wyzwanie stanowi racjonalne zagospodarowanie oraz zharmonizowanie z otoczeniem bryły składowiska. Realizuje się to przez wysiew traw oraz sadzenie różnych gatunków drzew i krzewów, co stabilizuje powierzchnię stoków i przeciwdziała erozji.

Rys. 1. Dynamika ilości wywożonych odpadów w latach 1980-2003

Według danych źródłowych (GUS 2004), w Polsce są obecnie 993 czynne składowiska odpadów komunalnych. Zajmują one obszar 3312 ha, powiększany każdego roku o kilkadziesiąt hektarów.
W ostatnich 20 latach zanotowano zasadnicze zmiany w ilości zagospodarowanych odpadów (rys. 1 i 2). W latach 90. nastąpiła „eksplozja” ich wytwarzania, co było związane z upowszechnieniem konsumpcyjnego trybu życia i zwiększoną produkcją opakowań (rys. 1). Jednak od 1999 r. notowany jest coroczny spadek ilości odpadów wywożonych na składowiska. Przyczyną tego pozytywnego zjawiska jest coraz sprawniej działający system recyklingu – zbiórki segregowanych odpadów pomimo ciągłego zwiększania ilości wytwarzanych odpadów, przypadających na jednego mieszkańca. Ten trend, utrzymujący się od pięciu lat, jest przedstawiony na rys. 2. Utrzymanie tej prawidłowości w przyszłości będzie skutkowało zwiększeniem procentowej zawartości materii organicznej w wywożonej masie odpadów, korzystniejszym wskaźni...