Zagospodarowanie odpadów stało się ważnym problemem na terenach zarówno małych gmin, jak i wielkich aglomeracji miejskich. Sprawny system selekcji „u źródła” pozwala skutecznie chronić środowisko przyrodnicze.

Wdrożenie systemu selektywnej zbiórki podyktowane było chęcią osiągnięcia efektu ekologicznego oraz koniecznością zmniejszenia strumienia odpadów trafiających na gminne składowisko.

Usługi Komunalne „Wodnik” to młoda, ale prężnie działająca spółka, która od 2001 r. organizuje selektywną zbiórkę odpadów na terenie gminy Trzebnica.
W grudniu 2004 r. uruchomiono sortownię, w której doczyszczane są odpady pochodzące ze zbiórki „u źródła”. Obecnie trwają prace modernizacyjne linii sortowniczej, a w najbliższych miesiącach planowane jest uruchomienie drugiej zmiany.
Spółka „Wodnik” jest inicjatorem licznych akcji edukacyjnych, dzięki którym rośnie poziom akceptacji społecznej dla idei segregacji odpadów. Programem edukacji ekologicznej objęto młodzież szkolną, a także właścicieli i zarządców nieruchomości oraz mieszkańców gminy. Organizowane są spotkania oraz szkolenia w zakresie ochrony środowiska dla pracowników samorządowych, sołtysów i nauczycieli. W ramach edukacji nie zapomina się o różnego rodzaju materiałach drukowanych, takich jak ulotki, broszury czy kalendarze.
Spółka popularyzuje program selektywnej zbiórki odpadów m.in. poprzez cykliczną organizację konkursów zbiórki surowców wtórnych i baterii. W swych działaniach proekologicznych spółka współpracuje m.in. z organizacją odzysku REBA, wraz z którą organizuje akcje zbiórki baterii, skierowane do mieszkańców gminy i młodzieży szkolnej. W 2005 r. dzięki specjalnym pojemnikom, które „Wodnik” umieścił na klatkach schodowych, zebrana została blisko tona zużytych baterii.
Największym sojusznikiem we wdrażaniu selektywnej zbiórki odpadów pozostaje szkoła – nauczyciele i uczniowie. To właśnie poprzez dzieci i młodzież można wpływać na dorosłe otoczenie, zwłaszcza rodziców. Poprzez Konkurs udało się przekonać do idei selektywnej zbiórki szeroką rzeszę dzieci i młodzieży, która dzięki tej akcji stała się sprawdzonym i solidnym partnerem do prowadzenia kolejnych działań w tym zakresie. Dla szkół wyróżniających się w zbiórce baterii organizatorzy przewidzieli cenne nagrody. Za każdy kilogram zebranych baterii przyznawany jest jeden punkt, a zgromadzone punkty wymieniane są na nagrody wybierane ze specjalnie przygotowanego przez REBĘ katalogu. Wśród nich znajdują się pomoce dydaktyczne oraz sprzęt elektroniczny.
Z pewnością wszystkie te działania skłaniają młodych ludzi do przyglądania się swojemu życiu, uświadamiania sobie konsekwencji swych czynów i brania odpowiedzialności za swe zachowania wobec przyrody. Uczą też konkretnych, często bardzo prostych czynności, których skutki są korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla człowieka.

TERMINARZ VII EDYCJI KONKURSU
  • 15 listopada 2005 r. – inauguracja VII edycji Konkursu,
  • do 31 sierpnia 2006 r. – nadsyłanie Deklaracji udziału,
  • do 15 września 2006 r. – nadsyłanie Szczegółowych Formularzy zgłoszeń,
  • do 30 września 2006 r. – ocena formalna zgłoszeń konkursowych,
  • do 30 października 2006 r. – ocena merytoryczna zgłoszeń przez poszczególne komisje, posiedzenie Kapituły Konkursu, wyłonienie laureatów,
  • 21-22 listopada 2006 r. – finał Konkursu i uroczyste wręczenie nagród.


Wdrożenie przez spółkę „Wodnik” systemu selektywnej zbiórki podyktowane było przede wszystkim chęcią osiągnięcia efektu ekologicznego oraz koniecznością zmniejszenia strumienia odpadów zmieszanych, trafiających na gminne składowisko.
Nie sposób wymienić i ocenić wszystkich korzyści ekologicznych, jakie niesie za sobą sprawnie funkcjonujący system selektywnej zbiórki, ale z pewnością środowisko za to w przyszłości podziękuje.
Działania spółki w zakresie selektywnej zbiórki zostały dostrzeżone i nagrodzone Pucharem Recyklingu Ministerstwa Transportu i Budownictwa oraz Srebrną Puszką i nagrodą finansową ufundowaną przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Tym bardziej cieszy nas fakt, że po zdobyciu Pucharu Recyklingu Trzebnica nie spoczęła na laurach i dalej, z jeszcze większą determinacją, prowadzi selektywną zbiórkę, przygotowując się do udziału w bieżącej edycji Konkursu.
(rm)


Serdecznie zapraszamy do udziału w VII edycji Konkursu “Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu, otwartego dla wszystkich, którzy uznają, że realizowane przez nich przedsięwzięcia w dziedzinie selektywnej zbiórki odpadów warte są szerokiej popularyzacji. Regulamin VII edycji Konkursu oraz Deklaracja udziału dostępne są na stronie www.abrys.pl/konkurs oraz w siedzibie redakcji.