Poliuretany, wynalezione przez firmę Bayer w latach 30. XX w., po odkryciu możliwości ich spieniania zaczęły być szybko stosowane praktycznie we wszystkich dziedzinach życia, a możliwości ich zastosowania są prawie nieograniczone.

Pianki poliuretanowe elastyczne (PUR) stosuje się masowo w przemyśle meblarskim, samochodowym, obuwniczym i tekstylnym, a także w budownictwie, rekreacji i lecznictwie oraz jako gąbki do kąpieli i rozmaite materiały izolacyjno-techniczne, kity uszczelniające, spoiwa i kleje.
Popyt na poliuretany rośnie w skali światowej, przez co produkty te wypierają inne materiały. Światowa produkcja poliuretanu określana jest na ok. 10 mln Mg/rok. Europejskie zużycie poliuretanów, łącznie z rynkiem Środkowego Wschodu i Afryki, w 2005 r. wyniosło 4,7 mln Mg, a w 2009 r. ma osiągnąć 5,5 mln Mg. Szacuje się, że w Europie Zachodniej zużywa się ok. 70% rocznej produkcji poliuretanu (przy rocznym wzroście zużycia wynoszącym 2,2%). W Europie Wschodniej i Środkowej – w Rosji, Polsce i Turcji – produkcja i zużycie poliuretanów zwiększa się, a roczne przyrosty jej wykorzystania kształtują się na poziomie od 6 do 8%.
Udziały procentowe produktów z poliuretanu w podziale zależnym od zastosowania przedstawia rysunek. Na rynku europejskim największe zapotrzebowanie jest na pianki elastyczne (miękkie), używane w przemyśle meblarskim i samochodowym jako wykładziny siedzeń, zagłówków, podłokietników oraz jako elementy wygłuszające. Wyroby w ...