Przygotowanie administracji do konsultacji społecznych

Inwestycje komunalne wzbudzają uzasadnione zainteresowanie społeczności lokalnych. Zwłaszcza w trakcie ich realizacji obserwuje się aktywizację mieszkańców i organizacji pozarządowych, w tym ogólnokrajowych pozarządowych organizacji ekologicznych (POE), których działania – podejmowane często na etapie wydania decyzji – opóźniają realizację inwestycji.


W ten sposób na forum ogólnomiejskim daje się zaobserwować nadmiernie krytyczne podejście do przedsięwzięć, których celem jest zaspokojenie potrzeb ogółu społeczności miasta, a nie tylko konkretnej grupy – mieszkańców danej gminy, dzielnicy czy osiedla. Z drugiej strony brak zaangażowania zarówno administracji samorządowej, jak i prywatnych inwestorów w szeroko zakrojone kampanie informacyjne oraz mało efektywne prowadzenie konsultacji społecznych skutkuje otwartymi, często ostrymi konfliktami wokół inwestycji. Efekty takiego postępowania (lub raczej jego braku) mają wymiar zarówno ekonomiczny – narastające koszty, jak i społeczny – poderwanie autorytetu stołecznych inwestorów, negowanie projektów inwestycji celu publicznego.
Zmieniony ustrój Warszawy, który doprowadził do ponownego scalenia planowania inwestycji ogólnomiejskich, w pewnym stopniu udrożnił proces podejmowania decyzji oraz umożliwił współpracę z inwestorami w większym zakresie niż to miało miejsce w latach poprzednich.
Ośrodek Konsultacji i Dial...