“Czysty” recykling
Intensywny rozwój motoryzacji w naszym kraju jest faktem. Gwałtowny wzrost ilości samochodów poruszających się po naszych drogach jest zauważalny przez wszystkich użytkowników. Dynamika procesów motoryzacyjnych niesie za sobą zagrożenia dla środowiska naturalnego zarówno w ruchu drogowym, jak i po wycofaniu pojazdów z eksploatacji.
Każde auto ma swój czas użytkowania, a następnie staje się odpadem niebezpiecznym, którego likwidacja wymaga specjalnych rozwiązań organizacyjnych i technicznych. Dlatego też w obecnych czasach mocno podkreśla się występowanie problemu zagospodarowania tak wielkiej ilości wyeksploatowanych pojazdów. Jednocześnie duża liczba samochodów złomowanych, stanowi poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego, gdyż znajdują się w nich materiały niebezpieczne dla środowiska. Są to przede wszystkim: aluminium, ołów, stal, gąbki, uszczelki, obudowy akumulatorów, elementy karoserii wykonane z tworzyw sztucznych, szkło szyb samochodowych, płyny hamulcowe, kwasy akumulatorowe, oleje silnikowe i przekładniowe, resztki paliwa oraz opony samochodowe. Należy pamiętać, że nie jest to bezużyteczna masa, lecz ogromna ilość materiału nadającego się do ponownego przerobu i wykorzystania.
Poważne firmy produkujące samochody już na etapie projektowania nowych rozwiązań uwzględniają problem powtórnego wykorzystania elementów zużytych pojazdów, traktując to jako klasyczne perspektywiczne progn...