Szukanie nowych rozwiązań

W związku z wyczerpaniem się, w pewnym sensie, możliwości dalszego rozwoju systemów zbiorczych dla recyklingu surowców wtórnych, wiele miast staje wobec problemu usprawnienia tego systemu. W dalszym ciągu w licznych przypadkach odpady opakowaniowe trafiają do kosza razem z odpadami komunalnymi.

Dzieje się to głównie za sprawą niesolidnej postawy obywatelskiej lub wręcz z powodu niepraktycznego ustawienia systemów zbiorczych. W takiej sytuacji znalazło się m.in. miasto Toronto, które kilka lat temu wprowadziło program "Zero odpadów". Założono, że osiągnięcie magicznego "zera", czyli teoretyczne zagospodarowanie wszystkich odpadów komunalnych, nastąpi w 2010 r.
W wyniku wielu badań, analiz oraz zaleceń specjalistów w 2006 r. udało się osiągnąć cel, w wyniku którego uniknięto składowania 60% odpadów - opakowaniowych, organiczno-kuchennych z selektywnej zbiorki oraz odpadów zielonych z parków, ogródków itp. Zatem pozostaje ok. 40% odpadów, z którymi nic już nie można zrobić tradycyjnymi metodami. W tym celu władze miejskie prowadzą bardzo aktywną działalność w kierunku wyłonienia praktycznej, ekologicznie uzasadnionej metody masowej utylizacji tzw. suchej pozostałości. W większości prace nad tym zagadnieniem koncentrują się wokół metod termicznej utylizacji w formie gazyfikacji.
Jednocześnie prowadzone są prace nad zagadnieniem możliwości optymalizacji już istniejących programów zbiorczych. Ich celem jest zagwar...