Dla oceny skuteczności procesu współspalania węgla kamiennego z paliwem formowanym, wytworzonym na bazie tworzyw sztucznych pochodzących z demontażu pojazdów, przeprowadzono badania w kotle rusztowym typu WR-25. W zależności od podstawowych właściwości paliwowych współspalanych paliw przedstawiono wartości stężeń i emisji podstawowych zanieczyszczeń gazowych, takich jak CO, NO, SO2 oraz pyłu.

Cel i podstawy współspalania
W Polsce istotnym i pilnym zagadnieniem jest znalezienie rozwiązań pozwalających spalać wybrane frakcje odpadów komunalnych. Rozwiązania takie pozwalają wykorzystać energię chemiczną odpadów, a także ograniczają masę deponowanej substancji. Powyższe uwarunkowania spełnia produkcja paliw formowanych. Technologie te pozwalają na wykorzystanie wybranych frakcji odpadów komunalnych i przemysłowych oraz na komponowanie paliw o właściwościach spełniających wymogi poszczególnych odbiorców.
Na terenie Polski istnieje kilka tysięcy kotłów małej i średniej mocy, wyposażonych w paleniska rusztowe. Konstrukcje kotłowe tego typu charakteryzują się dużą elastycznością, pozwalającą spalać w nich paliwa charakteryzujące się znacznie różniącymi się właściwościami (np. sortymentem, wartością opałową czy zawartością części palnych). Racjonalnym więc rozwiązaniem części problemów gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce mogłoby być współspalanie paliw formowanych z węglem w paleniskach kotłów rusztowych średniej mocy. Najczęściej jedn...