Stan obecny, najnowsze technologie i perspektywy rozwoju
Oczyszczalnie przydomowe
Zgodnie z normą PN-EN 12566-31, przydomowe oczyszczalnie ścieków (POŚ) są to obiekty obsługujące do 50 równoważnych mieszkańców (RM). W zależności od ustawy, na którą się powołujemy, w Polsce graniczna przepustowość POŚ wynosi 5 m3/d (Prawo wodne2) lub 7,5 m3/d (Prawo budowlane3), co jest powiązane z jednostkowym zużyciem wody na mieszkańca, odpowiednio: 100 dm3/d i 150 dm3/d.
Instalacje takie mają szczególne znaczenie dla inwestycji prowadzonych na terenach niezurbanizowanych, na których inne formy skanalizowania dają wątpliwe wyniki ekonomiczne i ekologiczne. Powodem tego jest przede wszystkim rozproszona zabudowa polskich wsi (jedynie w ok. 32% odległość między zagrodami jest mniejsza niż 45 m4) oraz duży udział terenów płaskich (nizin), o płytkim zaleganiu wód gruntowych.
Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi5, indywidualne wiejskie oczyszczalnie ścieków w 2005 r. liczyły ponad 31 tys. Dla porównania, w Niemczech, w samej tylko Turyngii (876 tys. mieszkańców) liczbę POŚ oszacowano na 263 tys.6, a sumarycznie u naszych sąsiadów znajduje się ok. 2 mln tego typu instala...