„Pragniemy, aby te łamy stały się dogodną platformą wymiany doświadczeń oraz informacji. Zamierzamy prezentować i popularyzować najnowsze rozwiązania technologiczne oraz organizacyjne. Chcemy podjąć próbę koordynacji poczynań w zakresie szeroko rozumianej gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Na kolejnych kolumnach „Przeglądu” znajdzie się też miejsce dla artykułów dyskusyjnych i polemik, poradnictwa i pośrednictwa, promocji i reklamy. Mamy nadzieję, że miesięcznik ten nie tylko zdobędzie uznanie w kołach fachowych, bezpośrednio związanych z branżą, ale też pozyska czytelników wśród przedstawicieli administracji państwowej i samorządu terytorialnego, spółdzielczości i stowarzyszeń”.


Wojciech Dutka, „Przegląd Komunalny” z 1991 r. nr 1
 

Pierwszy numer „Przeglądu Komunalnego” w nakładzie 2 tys. egzemplarzy ukazał się w marcu 1991 r. Wydawcą utworzonego przez Wojciecha Dutkę nowego czasopisma poświęconego zagadnieniom ochrony środowiska i gospodarki komunalnej było przedsiębiorstwo KOMPOL z siedzibą w Poznaniu. Od grudnia 1991 r. (nr 10) wydawanie „Przeglądu” przejęła Fundacja Polskie Urządzenia Komunalne z Poznania. Ta zmiana umożliwiła także opublikowanie – już w marcu 1992 r. (nr 3/13) – pierwszego numeru w kolorze. W październiku 1993 r. (nr 10/28) wydawcą „Przeglądu” została firma ABRYS z Poznania. Wtedy też pod kierunkiem Wojciecha Dutki jako redaktora naczelnego zaczął kształtować się – i proces ten trwał przez kilka kolejnych lat – profesjonalny zespół najbliższych współpracowników. Powstała redakcja, dla której zawsze bardzo istotny był odbiorca „Przeglądu” – czytelnik. Stopniowo następowały kolejne, bardzo istotne zmiany techniczne związane m.in. z wprowadzeniem druku kolorowego, poprawą jakości papieru, zwiększeniem objętości czy zmianą oprawy i okładki. Od 1995 r. na łamach „Przeglądu” pojawiają się cykle artykułów poświęconych jednemu określonemu zagadnieniu, a od 1998 r. specjalistyczne monotematyczne dodatki.
Jako reakcja na docierające od czytelników „Przeglądu” uwagi, oferty firm, nowe produkty oraz na coraz większe zapotrzebowanie na rzetelną i bezstronną informację, przekazywaną w sposób prosty i zrozumiały, zrodziła się w redakcji idea raportów. Redaktor naczelny słusznie upatrywał w tej formie informacji duże możliwości uzyskania pełnej wiedzy o różnych produktach związanych z gospodarką komunalną i ochroną środowiska, powstających w naszym kraju lub do niego sprowadzanych.
Po sześciu latach działalności redakcji i wypracowaniu przez „Przegląd” określonej pozycji na rynku wydawniczym i czytelniczym w 1997 r. utworzona została Rada Programowa miesięcznika, która po kilku latach przekształciła się w Radę Programową Wydawnictw Komunalnych. Redaktor naczelny pozyskał do niej grono uznanych w kraju i za granicą autorytetów w branży. Wyodrębniono także grupę stałych współpracowników „Przeglądu”, pracujących w różnego typu jednostkach naukowych i gospodarczych oraz w administracji publicznej. Od 1998 r. rozpoczęto ścisłą współpracę redakcji z większością izb i stowarzyszeń branżowych, obecnie m.in. z Izbą Gospodarczą „Wodociągi Polskie”, Krajową Izbą Gospodarki Odpadami, Krajowym Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast, Polską Izbą Gospodarki Odpadami i Związkiem Miast Polskich.
Od początku powstania „Przeglądu” redakcja dążyła do popularyzowania wiedzy w sposób prosty i zrozumiały. Przez 17 lat doprowadzono do wypracowania określonej zasady, zgodnie z którą czasopismo przygotowywane jest także obecnie – jest to formuła przeglądowa. Miesięcznik jako pismo specjalistyczne pełni funkcję łącznika informacyjnego pomiędzy nauką i praktyką, instytucjami badawczymi i praktykami. Czasopismo ma na celu szeroką popularyzację interdyscyplinarnych zagadnień z zakresu gospodarki komunalnej, ochrony środowiska i zasobów przyrody.
Sukces czytelniczy i ekonomiczny „Przeglądu” dopingował redaktora naczelnego do starań o powiększenie oferty wydawniczej i utworzenie w oparciu o istniejącą redakcję miesięcznika Wydawnictw Komunalnych firmy ABRYS, oferującego czytelnikom szereg tytułów czasopism branżowych i nowe książki. W styczniu 2001 r. ukazały się pierwsze numery „Recyklingu” i „Leksykonu Techniki Komunalnej”. We wrześniu tego samego roku powstała „Czysta Energia”, a w maju 2003 r. światło dzienne ujrzały „Wodociągi-Kanalizacja”. W lipcu 2006 r. ukazał się pierwszy numer „Zieleni Miejskiej”. W 2003 r. powstały też „Zeszyty Komunalne”, ukazujące się jako specjalistyczny naukowy dodatek na łamach „Przeglądu”.
Wydawane czasopisma przekazują nie tylko wiedzę – są także doskonałym nośnikiem reklamy. O wysokiej i stale rosnącej skuteczności zamieszczanych w „Przeglądzie” i pozostałych czasopismach informacji może świadczyć ilość reklam, zajmująca w każdym wydaniu ok. 33% objętości. Około 30% reklamodawców wielokrotnie prezentowało się na łamach „Przeglądu”.
Każdego roku „Przegląd” promowany jest na ponad 250 krajowych imprezach targowych i konferencjach. Dostępny jest on także na branżowych targach i spotkaniach w Europie.
Setne wydanie „Przeglądu” ukazało się w styczniu 2000 r. (6 tys. egz.), a numer 150 w marcu 2004 r. (9,5 tys. egz.). Także obecny, dwusetny „Przegląd” ukazuje się w takim samym wysokim nakładzie.
Z „Przeglądem” w ciągu całego okresu istnienia dłuższą lub krótszą współpracę prowadziło ok. 2 tys. autorów. To właśnie dzięki ich pracy i wiedzy pismo osiągnęło tak wysoką renomę na rynku wydawniczym. Przyszłość miesięcznika realizować się będzie w nieustannym doskonaleniu formy edytorskiej i treści publikowanych artykułów. Będzie to ciągłe staranie się wyłożenia rzeczy prosto i jasno, publikowania tekstów łatwych do czytania, a przez to łatwych do zrozumienia. Te pozornie proste zasady są bardzo trudne do osiągnięcia. Wymagają ogromnego trudu, stałego ćwiczenia, prób, szukania nowych sposobów wyrażania myśli. Liczymy jednak, że wysiłek ten znajdzie uznanie naszych czytelników.

Magdalena Dutka
redaktor naczelna
Krzysztof Kasprzak
przewodniczący Rady Programowej