Obserwowany obecnie wzrost zainteresowania problemami rekreacji i wypoczynku to skutek m.in. przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dlatego warto przypatrzyć się zmianom w budowie i wyposażeniu placów zabaw oraz związanych z tym norm.

W ostatnim czasie pojawiły się możliwości wykorzystania środków unijnych na inwestycje w dziedzinach dotąd niedoinwestowanych. Realizacja potrzeb rekreacyjnych mieszkańców oraz dbanie o stan środowiska przyrodniczego należą do podstawowych zadań samorządów terytorialnych. Inwestycje te stanowią zawsze powód do dumy i koronne argumenty w walce wyborczej. Osiągnięciami na tym polu chętnie chwalą się też zarządy spółdzielni mieszkaniowych.
 
Nowelizacja
Nowe możliwości finansowania i związany z tym wzrost zamówień obnażył, niestety, niskie kompetencje i niedostatek wiedzy wśród zarówno zamawiających, jak i potencjalnych wykonawców. Właściciele i zarządcy terenów publicznych często dopiero się ich uczą. Inwestycje te nie były dotąd realizowane masowo, co jeszcze bardziej uwypukla brak doświadczenia. Zjawisko to nie ominęło również placów zabaw dla dzieci. Źle zbudowany plac zabaw to dla naszych podopiecznych miejsce bądź bezpieczne i nieatrakcyjne, bądź atrakcyjne, ale niebezpieczne. Warto przybliżyć zatem zakres zmian wprowadzonych w nowelizacji europejskich norm bezpieczeństwa z 2008 ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?