To średniowieczne miasto nad Wartą ze swoimi licznymi parkami usytuowanymi w śródmieściu to z pewnością miejsce, które trzeba odwiedzić. Liczne zielone parki i skwery nie tylko są w stanie ukoić strudzonych turystów swoją zielenią, ale także zachęcają do poznania ciekawych zabytków stolicy „Pyrlandii”.

Stolica Wielkopolski to miasto nie tylko tętniące życiem studenckim, ale i takie, w którym można odnaleźć zielone przestrzenie pełne historii i kultury. Zieleń to cecha charakterystyczna Poznania. Różnego rodzaju tereny tego typu zajmują w tym mieście ponad 7 tys. ha, co stanowi prawie 30% jego powierzchni. Same parki to obszar 459 ha, z czego prawie jedna trzecia przypada na założenia zabytkowe. Nic zatem dziwnego, że podróż śladami poznańskich parków warto rozpocząć od centrum miasta. Wysiadając z pociągu, warto wspiąć się po schodach na most Dworcowy i powędrować ul. Towarową, a następnie przejść przez ul. Powstańców Warszawy, która przecina park Marcinkowskiego. W nim też można znaleźć pozostałości dawnych fortyfikacji obronnych miasta oraz staw, przy którym spotyka się zaczytanych bądź relaksujących się studentów. Idąc dalej al. Niepodległości w stronę najbardziej znanej poznańskiej ulicy Św. Marcin, dochodzimy do placu Adama Mickiewicza.
 
Wieszcz na cokole
To właśnie na tym placu, otoczonym zielenią, warto spędzić trochę czasu, rozkoszując się widokiem na gmach neoklasycystycznego Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki. Ponadto za placem i pomnikiem Poznańskiego Czerwca, który upamiętnia protest poznańskich robotników w 1956 r., położony jest park Mickiewicza z fontanną. Wśród platanów klonolistnych i lip drobnolistnych znaleźć tu można także wierzbę płaczącą. A wokół fontanny nasadzone zostały takie rośliny jak: żeniszek meksykański, begonia stale kwitnąca czy szałwia błyszcząca. Całość zielonego założenia razem z placem otoczona jest z każdej strony interesującymi miejskimi zabytkami, które podobnie jak plac zaczęły powstawać na początku XX w. Gmachy, jakie wówczas wybudowano, stworzyły dzielnice zamkową z budowlą cesarską na czele. Zespół budynków zamkowych, które stoją po zachodniej stronie parku Mickiewicza, wzniesiono w latach 1904-1910. W otwarciu neoromańskiego gmachu zamku, który był wzorowany na rezydencjach romańskich z Włoch i Niemiec, uczestniczył sam cesarz Wilhelm II. Później w okresie międzywojennym obecne Centrum Kultury „Zamek” było siedzibą prezydentów II Rzeczpospolitej Polskiej, a podczas II wojny światowej został przemianowany na rezydencję Hitlera. Od północnej strony zamku na skwerze przylegającym do Dziedzińca Różanego w 1999 r. ustawiono pomnik Ofiar Katynia i Sybiru, którego architektem jest poznański artysta – Robert Sobociński. W parku Zamkowym można odnaleźć cisze i spokój wśród lip drobnolistnych i miłorzębu japońskiego. W ogrodzie zaprojektowanym w stylu formalnym doskonale prezentują się m.in. żywopłoty z bukszpanu wieczniezielonego.
 
W drodze na plac Wolności
Wychodząc z tego urokliwego skweru, warto podążyć dalej al. Niepodległości i zatrzymać się przy skwerze za Teatrem Wielkim, niedaleko parku Moniuszki, naprzeciwko kościo...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?