BUGA (Bundesgartenschau) to największy w Niemczech festiwal poświęcony architekturze krajobrazu. Co dwa lata gromadzi zarówno profesjonalistów szukających inspiracji, jak i właścicieli ogrodów, działkowców i wszystkich pasjonatów roślin. Jest też doskonałą okazją do zaprezentowania nowych trendów w projektowaniu placów zabaw.

BUGA (ale również LGS – Landesgartenschau, organizowany w mniejszej skali przez poszczególne landy) to nie tylko festiwal ogrodów, ale również wieloletni plan rozwoju dzielnicy, w której powstaje. Często teren, na którym organizowany jest BUGA, przeznaczony jest pod budowę nowego osiedla. Część projektowanych parków czy place zabaw po skończeniu festiwalu mogą służyć mieszkańcom. Przykładem może być Landschaftspark Riem w Monachium lub opisane w kwietniowym numerze (4/2009) „Zieleni Miejskiej” place zabaw w Ostfildern.
 
BUGA 2001
Festiwal BUGA 2001 miał miejsce na terenie dawnego poligonu wojskowego, który wcześniej należał do dóbr koronnych Bornstedter Feld. Obszar stał się kolejną propozycją bogatego w tereny zieleni Poczdamu i został w całości zachowany jako park, udostępniony za niewielką opłatą mieszkańcom i zwiedzającym. Organizowane są tutaj różnorodne imprezy kulturalne. W weekendy działa wypożyczalnia piłek, rakiet tenisowych i leżaków, ponadto w pobliżu można skorzystać z pola golfowego. Ogromną atrakcją jest też „Biosfera”, czyli centrum prezentujące świat przyrody tropikalnej. W gigantycznej szklarni zgromadzono 20 tys. roślin. W „Biosferze” organizowane są również wystawy czasowe i zajęcia edukacyjne. Jest tu także plac zabaw dla dzieci, z wyposażeniem z naturalnych materiałów. Drewniane, nieregularne słupy połączone linami stwarzają okazję do ćwiczenia równowagi i wspinaczki. Znajdują się tam również huśtawki i zjeżdżalnie, a także ogromne krzesło, na które można się wspiąć i poczuć jak król na tronie. Wszystko stanowi spójną kompozycję i wtapia się w otaczający las. Widok dzieci balansujących na chybotliwej linie, miejscami na znacznej wysokości, może wzbudzić niepokój, dlatego tabliczki na placu informują, kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo dzieci. Są to rodzice. W kraju, w którym powstaje mnóstwo norm, dostrzeżono potrzebę wprowadzenia pewnego stopnia ryzyka na placu zabaw, ucząc w ten sposób dzieci szacowania niebezpieczeństwa. Umiejętność ta z pewnością przyda im się w codziennym życiu.
Innym interesującym miejscem jest Wodny Plac Zabaw, który w całości został podporządkowany tematowi wody. Płytki staw, o powierzchni 900 m², został obsadzony roślinnością typową dla terenów nadrzecznych. Nad wodę można dostać się drewnianymi podestami, na końcach których ustawiono wygodne, drewniane fotele. Największą atrakcją dla dzieci są pływające platformy, „łodzie pirackie”, przymocowane w taki sposób, aby dzieci, ciągnąc za linę, mogły przemieszczać się z jednego brzegu na drugi. Ciekawym elementem są również wielkie głowy ryb, wystające z betonowej ściany. Są to fontanny zasilające zbiornik w świeżą wodę.
Park to również interesujące miejsce dla młodzieży. Powstały tu liczne obiekty sportowe – ściany wspinaczkowe, skate park, boiska do piłki nożnej i koszykówki, trampoliny, a także wielka szachownica.
Priorytetem parku jest edukacja ekologiczna dzieci. Zajęcia prowadzone przez „Biosferę” odbywają się zarówno w centrum prezentującym świat przyrody tropikalnej, jak i na terenie parku – w lesie i na ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?