Gdy jesienią wiele gatunków roślin przygotowuje się do zimowego spoczynku. wrzosy zaczynają roztaczać swój urok, zachwycając nas ciepłymi, nasyconymi barwami. Przy odpowiednim doborze gatunków i odmian mogą być one pełne barw od wiosny do jesieni, a nawet zimą, kiedy dzięki różnobarwnym liściom zachowują swoisty charakter.

Naturalne wrzosowiska nie są nam wcale obce – typowe dla naszego klimatu gatunki Calluna vulgaris, Erica vagans, Erica tetralix są często spotykane w widnych, ciepłych i piaszczystych lasach sosnowych. W Polsce najwięcej wrzosowisk naturalnych występuje na niektórych piaszczystych terenach Mazowsza. W zachodniej Polsce znajduje się rezerwat o nazwie „Wrzosowiska Cedyńskie”, gdzie wzgórza pokryte wrzosami i roślinnością kserotermiczną można podziwiać ze specjalnie przeznaczonego do tego celu punktu widokowego.
 
Gatunki
Najważniejszymi – choć oczywiście nie jedynymi – gatunkami do tworzenia ogrodów wrzosowych są wrzosy i wrzośce. Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) jest jedynym przedstawicielem swojego rodzaju. W dawnych czasach miotlaste pędy tej rośliny wykorzystywano do zamiatania, stąd nazwa łacińska, wywodząca się z greckiego słowa kalluno, które oznacza oczyszczanie, zamiatanie. Odmiany wrzosu różnią się wysokością, ubarwieniem liści, kolorem i kształtem kwiatów or...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?