Duże liście o barwie złocistożółtej to z pewnością jeden z największych atutów brzozy Maksymowicza. Warto podczas jesiennych spacerów po ogrodach botanicznych spróbować odnaleźć to drzewo, przede wszystkim dlatego, że idealnie nadaje się ono do rozpowszechnienia w naszych miastach.

Brzoza Maksymowicza (Betula maximowicziana) jest jedną z najpiękniejszych brzóz obcego pochodzenia. Może ona być uprawiana w całej Polsce. Rośnie szybko i tworzy szeroką koronę, pokrytą dużymi liśćmi, które jesienią mają intensywnie złocistożółtą barwę. Drzewo to idealnie nadaje się do parków i zieleńców miejskich jako sadzone pojedynczo. Tymczasem poza ogrodami botanicznymi spotykane jest ono sporadycznie. Brzoza ta w stanie naturalnym występuje w Japonii, w górach wysp Hokkaido i Honsiu. Wzrasta tam do 30 m wysokości. Jej drewno wykorzystywane jest do wyrobu mebli, parkietów, fornirów oraz różnych przedmiotów i sprzętów gospodarstwa domowego. Ze względu na swą wysoką jakość jest ono towarem eksportowym Japonii. Do Europy drzewo to trafiło w końcu XIX w., natomiast w Polsce pojawiło się na początku XX w. Obecnie rozmnażana jest w szkółkach krajowych.
 
Piękne drzewo
W Polsce ta oryginalna brzoza osiąga 10-20 m wysokości. Szerokostożkowata, luźna korona ma wyraźny przewodnik, zwykle sięgający aż do wierzchołka. Gałęzie boczne są ukośnie wzniesione. Kora pnia najpierw pomarańczowo-brązowa, później jaśniejsza, złu...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?