Po raz siedemnasty w Warszawie odbyły się w dniach od 28 do 30 sierpnia br. największe w Europie Środkowo-Wschodniej ogólnopolskie targi „Zieleń to życie”, promujące rośliny, technologie i trendy związane z architekturą krajobrazu. Wydarzenie poprzedziła konferencja pod hasłem „Zielone miasto wokół wody”.

Wystawa zorganizowana w warszawskiej hali Centrum Expo XXI zgromadziła w tym roku 260 wystawców z dziewięciu krajów, m.in. z Belgii, Francji, Holandii, Niemiec, Węgier i Włoch. Podczas trzydniowej imprezy targowej połączonej z konferencją można było wziąć udział w różnego rodzaju wydarzeniach związanych z promowaniem zieleni. W dwóch halach wystawienniczych zaprezentowane zostały tysiące odmian roślin z najprężniej działających szkółek w Polsce i Europie. Zademonstrowano również nowe produkty, które pojawiły się na rynku w branżach związanych z roślinami i technologiami skierowanymi zarówno do producentów, jak i indywidualnych odbiorców oraz pasjonatów. Szeroka tematyka – począwszy od roślin ozdobnych i użytkowych, poprzez wyposażenie ogrodów i terenów zieleni, aż po wydawnictwa i stowarzyszenia propagujące zieleń – sprawiła, że targi cieszyły się w tym roku także wielkim zainteresowaniem samych zwiedzających. Honorowy patronat nad wystawą objęła pani prezydentowa Maria Kaczyńska, Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi, oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy, którzy dokonali także symbolicznego otwarcia Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to życie”, której hasłem przewodnim w tym roku był „Ogród na fali”. Fragment przestrzeni publicznej z elementami wodnymi zaaranżowany przed wejściem był dopełnieniem roślin zaprezentowanych na targach. We wnętrzu ogrodu można także było odnaleźć nawiązanie do motywu wody, gdyż przedstawiona została fontanna wraz z wodną sadzawką o geometrycznym kształcie. Miejski ogród wykonany przez firmę Pleneria powstał na powierzchni 600 m2. Granice dziedzińca o falującej, wzorzystej aranżacji określone zostały pięciometrowym pasem zieleni, składającym się łącznie z ponad 2 tys. roślin. Dominującymi elementami kompozycji całego założenia były hortensje oraz cisy, które tworzyły strzyżony żywopłot.
 
Konferencje i seminaria
Agencja Promocji Zieleni oraz Związek Szkółkarzy Polskich jako organizatorzy Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to życie” oraz X Ogólnopolskiej Konferencji dotyczącej zieleni w przestrzeni miejskiej „Zielone miasto – wokół wody” przygotowali w tym roku ciekawe spotkanie dla profesjonalistów. Konferencja skierowana była przede wszystkim do przedstawicieli urzędów miast i gmin oraz projektantów i firm wykonawczych. Zapewniając wysoki poziom merytoryczny, prelegenci poruszali różnorodne zagadnienia związane z wodą w miejskim krajob...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?