O oświacie, zdrowiu i odpadach
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP, które odbyło się 23 października br. w Częstochowie, prezydenci i burmistrzowie dyskutowali m.in. na temat zmiany ustawy – Karta Nauczyciela (KN). Przepisy z art. 30a i b KN są niemożliwe do zrealizowania w określonym terminie i spowodują znaczny uszczerbek w samorządowych budżetach, które i tak sporo dokładają do edukacji, ponieważ rządowa subwencja zwykle jest niewystarczająca. – Aby obronić się przed tymi szkodliwymi zapisami, miasta musiałyby łączyć klasy, zwiększać ich liczebność oraz przestać zatrudniać nowych nauczycieli – stwierdził Tadeusz Wrona, wiceprezes ZMP.
Samorządowcy domagają się wykreślenia ww. zapisów KN, ponieważ ograniczają samodzielność gmin, narzucając, ile mają one wydać na wynagrodzenia nauczycieli, bez względu na rozmaitość uwarunkowań wpływających na ich wysokość, a ponadto nierówno traktują organy prowadzące szkoły publiczne i nauczycieli zatrudnionych w szkołach publicznych prowadzonych przez JST oraz organy administracji rządowej. Dodatek wyrównawczy powoduje nieplanowane wydatki z budżetu gmin i powiatów. Skutki finansowe dla tych budżetów to wydatek od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych.
W opinii członków Zarządu, subwencja oświatowa powinna uwzględniać rozmiar zadań oświatowych, zgodnie ze standardami i kosztami spełniania określonych w nich wymagań, a równocześnie stymulować os...