Pieniądze to nie wszystko
Każdy przedsiębiorca wie o tym, że bez zabezpieczenia finansowego nie warto nawet myśleć o realizacji inwestycji. Dlatego, mimo że w biznesie oprócz pieniędzy istotnych jest jeszcze kilka aspektów, to temat ten zdominował tegoroczne Międzynarodowe Targi Infrastruktura Wodno-Ściekowa TIWS.
Trzecia edycja targów, która odbyła się od 5 do 7 października br., zgromadziła blisko 100 wystawców z kraju i zagranicy, reprezentujących branżę wodociągowo-kanalizacyjną oraz kilka tysięcy zwiedzających.
Przegonić Europę
Jednym z ważniejszych wydarzeń pierwszego dnia imprezy było podpisanie umowy pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Wodociągami Kieleckimi o dofinansowanie projektu pn. „Kompleksowa ochrona wód podziemnych aglomeracji kieleckiej”. Dokonano tego podczas konferencji pt. „Skuteczne wykorzystanie potencjałów, czyli jak próbować przegonić Europę?”, zorganizowanej przez Wodociągi Kieleckie.
– Chcemy przegonić Europę, a nie tylko ją gonić. Przewidujemy, że od przyszłego roku na rozbudowywaną i modernizowaną oczyszczalnię w Nowinach będą przyjeżdżały wycieczki zagraniczne, bo metody zastosowane w trakcie jej modernizacji reprezentują najwyższy światowy poziom – przekonywał Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.
Projekt ochrony wód podziemnych kieleckiej aglomeracji uzyskał dofinansowanie w ramach działania 1.1. Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM, priorytetu Gospodarka wodno-ściekowa Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Dzięki niemu powstanie: 19 km sieci wodociągowej, 193 km kanalizacji sanitarnej oraz 54 przepompownie ścieków, a także modernizacji ulegną 44 km kanalizacji sanitarnej i 87 km wodociągów. Koszt całego projektu to ok. 630 mln zł.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) reprezentowała zastępczyni prezesa Zarządu – Małgorzata Skucha, która wyjaśniła, że najistotniejszym celem, który ma być realizowany poprzez współpracę ze spółkami samorządowymi lub samorządami, jest nadrobienie zaległości. Ponadto poruszyła problem ustalenia granic aglomeracji. – Samorządowcy zachęceni tym, że tam, gdzie będą aglomeracje, zaistnieje możliwość pozyskiwania środków unijnych, rozbudowywali je ponad miarę. Niestety, w POIiŚ zabrakło środków dla wszystkich beneficjentów, którzy złożyli wnioski w szóstym naborze. Dla projektów mniejszych również nie wystarczy funduszy na realizację każdego zadania. W związku z tym trzeba zastanowić się nad tym, czy nie należałoby zweryfikować tych zasięgu aglomeracji – podkreśliła M. Skucha.
W ramach KPOŚK
Finanse były również tematem konferencji, która została zorganizowana drugiego dnia targów przez Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich. Podczas spotkania pn. „Finansowanie projektów w ramach Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych” Marek Ignar z NFOŚiGW zaprezentował programy priorytetowe, w ramach których beneficjenci realizujący programy wodno-ściekowe mogą ubiegać się o dofinansowanie. Wytyczne dotyczące sporządzania wniosków do dofinansowanie przedsięwzięcia w formie dopłat do oprocentowania kredytu w ramach POIiŚ oraz KPOŚK omówiła Ewa Zalewska z NFOŚiGW. – Wnioski nie są trudne do wypełnienia. Każdy z nich ma bardzo dokładną instrukcję i opis, dlatego nie powinno być większych problemów z ich wypisaniem. Najczęstszym błędem, który pojawia się we wnioskach, są nieprawidłowo naliczone dopłaty – podkreśliła E. Zalewska. Zwróciła ona uwagę, że składając wniosek, trzeba przewidzieć, jak będzie następowała wypłata kredytu, w jakich terminach dojdzie do spłaty i jak długo ma trwać karencja. Podczas konferencji można było dowiedzieć się, jak napisać dobrą Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) dla banku oraz, jakie są możliwości finansowania z ograniczonym roszczeniem. Poruszono też kwestię efektywności zabezpieczeń finansowych z punktu widzenia ograniczeń budżetowych jednostek samorządu terytorialnego.
Wieniec laurowy
Nieodłącznym elementem targów TIWS jest wieczorna gala, na której rozdawane są medale i wyróżnienia za najlepsze produkty oraz aranżacje stoiska. Uhonorowano aż sześć firm za optymalne produkty: Hydro-Vacuum z Grudziądza za tłocznię ścieków TSB, grupę KAMA-eko z Katowic za zwężkę EURO, a także Grundfos Pompy z Baranowa za pompy z rozdrabniaczem typu SEG z funkcją AUTOADAPT. Ponadto za kompleksową usługę oczyszczania i utrzymania sieci wodociągowej medal otrzymała firma PROTE – Technologie dla środowiska z Poznania, za instalację suszenia osadów ściekowych – BIACON, za system z odzyskiem energii do ogrzewania obiektów – Veolia Water Systems z Krakowa, a za Cellbox R2 – uniwersalny niewymagający zasilania 230 V sterownik zaworu redukcyjnego z transmisją GPRS – Biatel z Warszawy. Z kolei wyróżnienia Targów Kielce otrzymały trzy firmy z Poznania – WINIDUR, Apator Powogaz i AFT, a także przedsiębiorstwo Fila z miejscowości Sztum oraz Biatel z Warszawy. Zadaniem jury była także ocena stoisk targowych i wybranie najciekawszych z nich. W tej kategorii medale Targów Kielce otrzymały firmy Saint Gobain PAM z Warszawy oraz BRUK-BET z Żabna, natomiast wyróżnienie przypadło firmom: Biatel z Warszawy, HEBO z Jarocina oraz Apator Powogaz z Poznania. Organizatorzy zapowiadają, że przyszłoroczne targi TIWS odbędą się w dniach 4-6 października 2011 r.