Na temat wyzwań stojących przed polską energetyką z Maciejem Owczarkiem, prezesem Zarządu firmy ENEA, rozmawia Małgorzata Masłowska-Bandosz.
 
Jakie, biorąc pod uwagę pakiet energetyczno-klimatyczny, są perspektywy dla energetyki w Polsce?
Polityka energetyczna UE ma znaczny wpływ na sytuację polskiej energetyki. Jej ambitne plany i misja określa nasze działania w perspektywie czasowej do 2020 r. Obecnie w Polsce w 90% bazujemy na węglu kamiennym jako podstawowym paliwie do produkcji energii. Przed nami nie lada wyzwanie i niełatwy proces dostosowywania się do unijnych wymogów. Najbliższa przyszłość sektora to ogromne inwestycje ukierunkowane na pozyskiwanie nowych mocy wytwórczych, w tym z alternatywnych źródeł, oraz implementację technologii i działań zmierzających do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Już dziś odważnie wkraczamy w obszar zielonej energii, a za chwilę otworzymy zupełnie nowy rozdział pn. energetyka jądrowa. Rozkwit tego sektora dopiero nastąpi.
 
W Polsce 37% mocy wytwórczych ma od 20 do 30 lat, natomiast 43% to elektrownie ponad trzydziestoletnie. Oznacza to, że w najbliższych latach ponad połowa mocy wytwórczych będzie musiała zostać wymieniona. Czy polskie przedsiębiorstwa energetyczne stać na tak ogromne inwestycje?
Ta sytuacja jest konsekwencją wieloletniego niedoinw...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?