Warunki życia w środowisku miejskim decydują o jakości życia wielu ludzi. Zależą one od szeregu różnorodnych czynników, które muszą być odpowiednio kształtowane. Inaczej bowiem życie w miastach stanie się udręką. Masowa ucieczka na tereny podmiejskie nie rozwiązuje problemu, bowiem prowadziłaby do wzrostu miejskich powierzchni oraz do rozrostu komunikacji i zanieczyszczenia powietrza.
 
Urbanizacja staje się dominującym procesem demograficznym1, 2. Ponad połowa ludności świata żyje obecnie w miastach. W ciągu ostatnich 50 lat liczba ludności miejskiej wzrosła o 30%. Prognozy przewidują, że wzrost udziału populacji miejskiej będzie postępował i do 2030 r. może objąć dalszych kilka miliardów ludzi. Nie inaczej jest w Europie – ok. 75% ludności krajów europejskich zamieszkuje w miastach. W USA jeszcze więcej – 80%. Wszystkie tereny miejskie zużywają łącznie ok. 70% energii i są odpowiedzialne za 80% światowej emisji gazów cieplarnianych2.
 
Zanieczyszczenia powietrza i hałas
W miastach powietrze jest zanieczyszczone głównie przez ozon, tlenki azotu oraz bardzo drobne cząstki ciał stałych, o rozmiarach tysięcznych części milimetra, zawieszonych w powietrzu (PM – particulate matter). Te trzy rodzaje zanieczyszczeń powstają w czasie spalania węgla i paliw naftowych. Wszystkie stanowią zagrożeni...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?