Z Tomaszem Dąbrowskim, dyrektorem Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki, na temat ustawy o efektywności energetycznej rozmawia Małgorzata Masłowska-Bandosz
 
Polskie przedsiębiorstwa już od kilku lat czekają na ustawę o efektywności energetycznej. Dlaczego prace nad nią trwają tak długo? Na jakim etapie obecnie się znajdują? Kiedy można spodziewać się wejścia w życie tego dokumentu?
Obowiązujące obecnie przepisy, w tym ustawa – Prawo energetyczne, nie zapewniają realizacji programów i środków wzrostu efektywności energetycznej wymaganych przez Unię Europejską, dlatego zaproponowano projekt nowej regulacji, jaką jest ustawa o efektywności energetycznej. Będzie ona jednym z instrumentów realizacji polityki energetycznej, stanowiącym wypełnienie postanowień Dyrektywy 2006/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 5 kwietnia 2006 r. w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych.
Projekt ustawy wprowadza kompleksowy mechanizm wsparcia dla działań mających na celu wzrost efektywności energetycznej całej gospodarki, który doprowadzi do ograniczenia szkodliwego oddziaływania sektora energetycznego na środowisko oraz będzie się przyczyniać do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Projekt ustawy poddany został szerokim i długotrwałym konsultacjom, przy czym spośród licznych uwag, które wpłynęł...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?