Obowiązujące prawo wymaga, by po zamknięciu składowiska odpadów przeprowadzić proces rekultywacji, a następnie objąć ten obiekt monitoringiem poeksploatacyjnym. Wiąże się to z określonymi kosztami. Niestety, kierowanie się w przetargach jedynie kryterium ceny może budzić wątpliwość co do jakości wykonanych prac, a to z kolei – rodzić pytanie o wpływ zrekultywowanego obiektu na środowisko.
Zgodnie z art. 54 Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (DzU z 2010 r. nr 185, poz. 1243, z późn. zm.), wniosek o zamknięcie składowiska powinien zawierać określenie technicznego sposobu zamknięcia tego obiektu lub jego wydzielonej części, datę zaprzestania przyjmowania odpadów do składowania oraz harmonogram działań związanych z rekultywacją składowiska. Natomiast zgoda na zamknięcie składowiska odpadów lub jego wydzielonej części powinna dodatkowo określać sposób sprawowania nadzoru nad zrekultywowanym obiektem, w tym monitoringu, oraz warunki wykonania tego obowiązku.
Rekultywacja składowisk
Podstawowe cele rekultywacji składowisk to zabezpieczenie przed szkodliwym oddziaływaniem zarówno na wody powierzchniowe i podziemne, jak i na powietrze, integracja z otaczającym środowiskiem, umożliwienie obserwacji (monitoringu) wpływu obiektu na środowisko, a także ewentualny odzysk energii z biogazu.
Jednym z możliwych działań rekultywacyjnych jest wykorzystanie do...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?