Kierunek: paliwo z odpadów
O tym, czy rynek odpadów jest rynkiem energii lub kiedy nim się stanie, rozmawiano w Chorzowie na przełomie maja i czerwca br. podczas Konferencji „Paliwa z odpadów”, zorganizowanej przez spółkę Abrys. Wykładom i dyskusjom przysłuchiwało się ponad 150 przedstawicieli firm produkujących paliwo alternatywne (lub zamierzających je wytwarzać), cementowni oraz zakładów energetycznych.
– Jesteśmy gotowi do wprowadzenia paliw wtórnych do odzysku energii, bardziej nawet pod kątem logistyki i techniki niż z punktu formalno-prawnego – mówił, otwierając konferencję, dr inż. Aleksander Sobolewski z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
Spotkanie miało dać odpowiedź na wiele nurtujących branżę pytań, co znalazło odzwierciedlenie w jej podziale na cztery sesje tematyczne. W pierwszej poruszono temat formalno-prawnych aspektów produkcji i stosowania paliw z odpadów, w innych przedstawiano odpady jako cenny surowiec do produkcji paliwa alternatywnego, stanowisko cementowni i elektrowni – potencjalnych odbiorców tych paliw oraz problemy, z jakimi borykają się ich wytwórcy.
Aktualnym wyzwaniem dla Polski w zakresie wykorzystania odpadów jako paliw jest stworzenie stabilnego, przewidywalnego (w kilkunastoletniej perspektywie) systemu prawnego. Dziś nasz kraj posiada jeden z najbardziej prymitywnych modeli zagospodarowania odpadów komunalnych wśród krajów unijnych. Budowa i sprawne funkcjonowanie instalacji do odzysku energii z odpadów poprzez ich spalanie lub współspalanie w energetyce jest jedną z szans na wypełnienie zobowiązań w zakresie redukcji składowania odpadów biodegradowalnych. Może też zwiększać udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w produkcji energii elektrycznej. Dlatego z dużą niecierpliwością oczekuje się nowelizacji ustawy o odpadach, która zdecydowanie przychylniej traktuje odzysk energii z odpadów i zalicza ją do OZE. Potrzeba jednak szczegółowych regulacji w formie rozporządzenia, które określiłoby warunki uznania odpadów komunalnych za OZE.
Być może planowane regulacje przyspieszą decyzje krajowej energetyki w sprawie wykorzystania przez nią paliw z odpadów. Uczestniczący w Konferencji Piotr Dziubałtowski, prezes Tauron Ciepło, mówił, że sektor energetyczny nie boi się nowych wyzwań, jednak musi dbać o bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz wartość akcji spółek. Stąd kluczem do sukcesu w wykorzystaniu odpadów są jasne reguły prawne.
Sporo uwagi poświęcono też aspektom właściwej organizacji przetwarzania odpadów komunalnych i przemysłowych, tak by uzyskiwać wysokiej jakości paliwa alternatywne. Jest to szczególnie ważne w sytuacji zapowiadanych wzrostów opłat za składowanie odpadów, co powinno sprzyjać rynkowi paliw z odpadów.
Ostatniego dnia Konferencji uczestnicy mogli zapoznać się z funkcjonowaniem Zakładu Produkcji Paliw Alternatywnych SITA Starol, gdzie wytwarza się rocznie blisko 100 tys. ton paliw.
(ts)