Prowadzone prace badawcze wykazały, że odpady poliestrowo-szklane mogą stanowić cenny surowiec do produkcji nowych wyrobów. Wdrożenie technologii ich zagospodarowania w przedsiębiorstwie w celu stworzenia zintegrowanego sytemu zarządzania zapewni zachowanie równowagi pomiędzy kapitałem społecznym, ekonomicznym i przyrodniczym.
Odpady poliestrowo-szklane
Masowa produkcja i popularność wyrobów z poliestrów wzmocnionych włóknami przekłada się na problemy z zagospodarowaniem odpadów z tych materiałów. Zalety produkcyjne, takie jak łatwość formowania dużych wyrobów o skomplikowanych kształtach, stosunkowo niski koszt produkcji, wytrzymałość oraz odporność na warunki środowiskowe, stają się poważną wadą podczas prób utylizacji. Szczególnie uciążliwymi odpadami są elementy wykonane z laminatów, które w niezmienionej formie trafiają na składowiska. W dużym stopniu wpływają one na zwiększenie powierzchni potrzebnej na składowanie odpadów stałych oraz na koszty z tym związane.
W Europie w 2012 r. produkcja kompozytów wzmacnianych włóknem szklanym wynosiła 1,01 mln t, z czego 161 kt wyprodukowano w Europie Wschodniej. W 2010 r. zaobserwowano wzrost produkcji o 25% w stosun...