Gaz łupkowy a przedsiębiorstwa wod-kan
Konferencja ?Wydobycie gazu łupkowego ? wyzwania dla gospodarki wodnej?, zorganizowana przy współudziale: Parlamentarnego Zespołu ?Przyjaźni Środowisku?, Izby Gospodarczej ?Wodociągi Polskie? i Fundacji Akademia de Virion, odbyła się w Warszawie 20 lutego 2013 r.
W Europie coraz więcej mówi się na temat gazu łupkowego. Stał się on również nadzieją na rozwój polskiej gospodarki. To kwestia strategiczna. W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla firm: Chevron, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. Konsultowane są zmiany w Prawie geologicznym i górniczym w kwestiach regulacyjnych, a zatem zmienia się system koncesjonowania. Złoża to własność państwowa, więc państwo chce aktywnie zarządzać nimi i czerpać z tego zyski ? szczególnie istotne są obecnie węglowodory.
Mnożą się pytania
Uczestniczący w konferencji prelegenci starali się wyjaśnić problemy i korzyści związane z pozyskiwaniem gazu łupkowego. Wydobywa się go metodą szczelinowania, a to technika znana w Europie. Nowość polega na stosowaniu jej na masową skalę, co nastąpiło już w USA. Szczególnie istotna jest gospodarka wodą i płynem zwrotnym po zabiegu szczelinowania. Pytanie brzmi ? jak gospodarować wodą konieczną do szczelinowania i wodą wypływową? Czy Polskę ? kraj niezbyt zasobny w wodę ? stać na wydobycie gazu łupkowego? Powszechne jest bowiem przekonanie,...