Oświetlenie zielni przy obiektach komercyjnych
Zjawisko iluminacji w ostatnich latach stało się bardzo powszechne. Od pewnego czasu możemy zaobserwować wszechobecne działania polegające na zdobieniu światłem otaczającej nas przestrzeni. Iluminacja tworzy nocne przestrzenie, stanowiąc tym samym ważny walor estetyczny. Dzisiejsze zdobycze techniki pozwalają na kreowanie śmiałych zamierzeń architektoniczno-krajobrazowych, atrakcyjnych zarówno w dzień, jak i w nocy.
Początkowo oświetlenie elektryczne umożliwiało jedynie użytkowanie terenu po zmroku i poprawiało jego bezpieczeństwo. Dzisiaj stosowanie światła sztucznego w przestrzeni miejskiej stało się, ze względu na wydłużony po zmierzchu czas aktywności człowieka, nie tylko wysoce pożądane, ale w pewnym sensie niezbędne. Szybko więc zaczęto wykorzystywać sztuczne światło do tworzenia ciekawych efektów wizualnych, służących podświetlaniu budynków, małej architektury oraz zieleni. Oświetlenie stało się formą sztuki oraz narzędziem do tworzenia nowej jakości przestrzeni po zmroku.
Światło i zieleń
Szczególnym przypadkiem iluminacji jest oświetlenie terenów zieleni. To właśnie na tych obszarach koncepcja gry światłem może przynieść zaskakujące efekty. Wprowadzenie światła do przestrzeni zielonej może pełnić wiele funkcji, jednak zasadniczym celem jest stworzenie odpowiedniego nastroju, wyeksponowanie lub ukrycie poszczególnych elementów. W przeciwieństwie do niezmiennych w formie obiektów architektoni...