Bambusy, ze względu na liczne, często unikatowe walory dekoracyjne, jak również z uwagi na egzotyczny wygląd, budzą w Polsce coraz większe zainteresowanie jako ciekawe rośliny ozdobne. W Europie Zachodniej znane były już od bardzo dawna, a ich popularyzacja na większą skalę nastąpiła w drugiej połowie XX w.

Bambusy nie tylko ozdabiają tam ogrody przydomowe, ale także wykorzystywane są do nasadzeń w parkach publicznych, obsadzania pasów zieleni wzdłuż ciągów komunikacyjnych czy zadarniania dużych powierzchni. W Polsce jeszcze kilka lat temu rośliny te spotkać można było tylko w nielicznych, prywatnych kolekcjach i ogrodach botanicznych. Obecnie obserwujemy zwiększone zainteresowanie tymi gatunkami i coraz więcej osób sadzi je w swoich ogrodach, jednak w przestrzeni miejskiej założenia wzbogacone albo oparte na bambusach ciągle należą do rzadkości. Czy można to zmienić?

W naszych warunkach dużym ograniczeniem jest bez wątpienia klimat. Wprawdzie wiele źródeł, w tym opracowanie Marka Snowarskiego z 2012 r., pokazuje, że w ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci klimat w Polsce wykazywał nieznaczne tendencje do ocieplania się, w wyniku czego nastąpiła dość wyraźna zmiana przebiegu stref mrozoodporności1, to jednak w dalszym ciągu stosunkowo ostre zimy w naszym kraju będą ograniczać powszechne stosowanie roślin uchodzących za bardziej wrażliwe, a do takich bez wątpienia należą również bambusy. Trzeba mieć świadomość, że spośród te...