Nowe trendy w rozszerzonej odpowiedzialności producenta na przykładzie ZSEE
Nowa, a właściwie odnowiona dyrektywa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) ożywiła dyskusję na temat kształtu krajowych systemów zbierania i przetwarzania zużytego sprzętu, skutków tej dyrektywy dla producentów i organizacji odzysku oraz przyszłości rozszerzonej odpowiedzialności producenta.
Niestety, większość z tych debat odbywa się w krajach Europy Zachodniej, natomiast u nas tematy te nie są poruszane. Tymczasem nowelizacja ustawy o ZSEE byłaby dobrą okazją do przejrzenia całego systemu gospodarki zużytym sprzętem w Polsce. Niemniej wydaje się, że okazja ta nie zostanie wykorzystana.
Lepszy podział
Nowa dyrektywa wprowadza wiele zmian, które w znacznym stopniu zmienią sposób działania wszystkich uczestników systemu. Niektóre zmiany likwidują luki, które nadal są źródłem patologii w Polsce. Jedną z takich zmian jest nowy podział sprzętu na sześć grup, który lepiej odzwierciedla realne procesy zbiórki i recyklingu. Dotychczas powszechną praktyką w Polsce jest np. wykonywanie obowiązku zbierania lodówek za pomocą innego dużego sprzętu AGD ? chociażby pralek. Znikoma ilość organizacji odzysku na zlecenie swoich klientów wprowadzających na rynek lodówki zbiera i przetwarza właśnie te produkty. Jest to bardziej kosztowne niż wykonywanie obowiązku poprzez przetwarzanie pralek. Nowy podział na kategorie spowoduje, że wreszcie zbieranie i przetwarzanie lodówek oraz monitorów będzie właściwie ...