Nieskończoność w szkle

 

Szkło jest surowcem, który może być przetwarzany praktycznie bez końca. Stłuczka szklana doskonale sprawdza się jako materiał do produkcji nowych wyrobów ze szkła. Jednak, by móc ją wykorzystać w ten sposób, konieczne jest prawidłowe segregowanie.

 

Szkło zasadniczo produkuje się z trzech prostych składników: piasku kwarcowego, wapienia i sody amoniakalnej. Tak naturalny skład sprawia, że szkło nadaje się do recyklingu bez końca. Dzieje się tak dlatego, że szklany surowiec zachowuje wysoką jakość po każdym cyklu recyklingu. Jego przetwarzanie to oszczędność surowców, a także nakładów energii, ponieważ wytwarzanie produktów ze szkła z recyklingu jest mniej energochłonne niż produkowanie od nowa. Jeszcze jedną proekologiczną zaletę szkła stanowi fakt, że nie rozkłada się ono na szkodliwe substancje chemiczne, które potem mogłyby trafić do ziemi lub oceanów.

 

Jak segregować?

 

Przed wrzuceniem do pojemnika warto opłukać opakowanie, gdyż resztki spożywcze to pokusa dla owadów i bakterii. Mogą natomiast pozostać etykiety, ponieważ szkło i tak jest czyszczone w fabryce.

Zazwyczaj do wyboru są dwa pojemniki: na szkło kolorowe i białe. Przyspiesza to gospodarowanie surowcami. Ponadto taki podział wiąże się z późniejszym wykorzystaniem go do produkcji nowych produktów.

Niezwykle istot...