Wiele problemów, a konkretów mało

 

Czy możemy być mądrzy przed szkodą? Refleksje na temat problemów z recyklingiem i nie tylko.

 

W ostatnich tygodniach kilka ważnych kwestii zdominowało przekaz informacyjny w kraju. Wydarzenia na Ukrainie stają się coraz bardziej naszym problemem i zaklinanie rzeczywistości przez naszych dzielnych polityków nie zwiększa bezpieczeństwa kraju. Sporo uwagi w mediach poświęca się górnictwu węgla kamiennego, na którym obecnie opiera się nasze bezpieczeństwo energetyczne. Przy okazji brakuje rzetelnej informacji o istocie problemu, ale za to mamy ?gadające głowy?, które najlepiej wiedzą, co trzeba zrobić, czyli pozamykać kopalnie, bo węgiel jest ?passe?, no i ten paskudny dwutlenek węgla. Tymczasem większość wyemitowanego przez człowieka dwutlenku węgla w sposób naturalny znika z atmosfery po ok. 50 ? 200 latach. Efekt cieplarniany to w zasadzie skumulowane skutki ludzkiej działalności od początku XX w., czyli okresu intensywnej industrializacji bazującej na spalaniu węgla kamiennego. Obecnie kraje wysokorozwinięte narzuciły niskoemisyjny model rozwoju gospodarczego, dlatego penalizacja emisji CO2 z węgla nie stanowi dla nich problemu. A gdzie my jesteśmy? Cztery lata po terminie Parlament uchwalił ustawę o OZE, z której nikt poza autorami nie jest zadowolony. Jednak oszczędźmy sobie wyliczania kolejnych problemów, oczywiście za wyjątkiem recyklin...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?