Wpływ nowelizacji P.o.ś na składowiska
W ubiegłym roku zasadniczym zmianom uległy zasady udzielania i obowiązywania pozwoleń zintegrowanych, których obowiązek posiadania obciąża większość podmiotów zarządzających składowiskami odpadów.
Uwarunkowania prawne prowadzenia działalności w zakresie unieszkodliwiania odpadów podlegają w ostatnich latach dość częstym zmianom, co wymusza na przedsiębiorcach działających w tym sektorze konieczność bieżącego monitorowania rezultatów aktywności polskiego i unijnego prawodawcy.
Charakter zmian
5 września 2014 r. weszła w życie Ustawa z 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2014 r. poz. 1101, dalej: nowelizacja P.o.ś.). Ma ona na celu wdrożenie do polskiego systemu prawnego postanowień Dyrektywy 2010/75/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych (Dz. Urz. UE seria L Nr 334 z 17 grudnia 2010 r., dalej: dyrektywa IED). Dyrektywa IED jest aktem prawnym o charakterze kompleksowym, zastępuje bowiem aż siedem dotychczas obowiązujących dyrektyw. Jej celem jest ujednolicenie i konsolidacja obowiązujących przepisów wspólnotowych dotyczących emisji przemysłowych, tak aby usprawnić system zapobiegania zanieczyszczeniom powodowanym przez działalność przemysłową oraz jego kontrolę. Poprzez realizację przepisów dyrektywy ma zostać osiągnięty wysoki poziom ochrony zdrowia ludzi i środowiska przy jednoczesnym zmniejszaniu ba...