Krynica-Zdrój w połowie lutego br. gościła blisko 160 specjalistów odpowiedzialnych za budowę, eksploatację i rekultywację składowisk odpadów. Obrady 25., jubileuszowej konferencji organizowanej przez spółkę Abrys ogniskowały się wokół kwestii prawnych, technicznych i finansowych dotyczących tego typu obiektów.

Dużą część wystąpień na konferencji zdominowała tematyka przyszłości składowisk odpadów w kontekście unijnych i krajowych wymagań w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. ? Główne obowiązki gmin, dotyczące odpadów, są ciągle obowiązujące. Chodzi tu o systematyczne zwiększanie poziomów odzysku i przygotowania do recyklingu oraz redukcję frakcji biodegradowalnej kierowanej na składowiska ? mówiła w wystąpieniu otwierającym konferencję dr inż. Emilia den Boer. ? Jest już w Polsce trochę gmin płacących kary za nieosiąganie poziomów redukcji frakcji ?bio? ? dodała.

Cel jest jeden ? ograniczać

W wielu krajach unijnych doskonale sobie poradzono z ograniczeniem składowania. W Niemczech czy Austrii nastąpiła praktycznie likwidacja składowania odpadów, zaś w Holandii i Szwecji ograniczono ją o 80%. Bodźcem do tego był rozwój technologii i powstawanie licznych instalacji MBP, a także wysokość opłaty na bramie składowiska, na którą składał się wysoki podatek od składowania ? nawet do 150 euro za tonę (Luksemburg, Niemcy, kraje skandynawskie). ? Analiza wskazuje, że ograniczenie nastąpiło...