Ministerstwo Środowiska 9 kwietnia br. ostatecznie odstąpiło od prac nad tzw. ustawą antyodorową. W zamian przygotowuje wytyczne techniczne, które mają sugerować działania ograniczające powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Jak tę decyzję oceniają przedsiębiorcy i zarządcy obiektów, które mogą oddziaływać zapachowo na otoczenie?

O opinię na temat odstąpienia od prac nad tzw. ustawą antyodorową i przygotowania wytycznych w formie kodeksu dobrych praktyk zapytaliśmy przedsiębiorców z branży komunalnej, m.in. z zakładów specjalizujących się w przetwarzaniu i zagospodarowaniu odpadów, a także firm świadczących usługi wodociągowo-kanalizacyjne. Ponadto swoje stanowisko zaprezentowali przedstawiciele sektora rolnictwa i branży biogazowej.

Nie ma prostego algorytmu

? Jestem przeciwniczką tworzenia trudnego w egzekwowaniu prawa, a taką mogłaby być ustawa antyodorowa ? twierdzi Barbara Koszułap, członek rady nadzorczej spółki ENERIS Surowce, zajmującej się gospodarką odpadową i wodno-ściekową oraz odzyskiem surowcowym i energetycznym. I dodaje, że jest to obszar oddziaływania na środowisko niezwykle trudny do sparametryzowania. Jak skutecznie, efektywnie i powtarzalnie mierzyć stopień odoru w warunkach polowych? Jaką stosować skalę i jak wyznaczyć progi stanowiące o uciążliwości zapachu? Według B. Koszułap, jeżeli nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, trud...