Gospodarka odpadami komunalnymi (GOK) należy do kluczowych zagadnień inżynierii środowiska. Pomimo podejmowanych na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym działań o charakterze prawnym, organizacyjnym, edukacyjnym oraz inwestycyjno-eksploatacyjnym, często nie była ona jednak realizowana w Polsce zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami i zasadą zrównoważonego rozwoju.

Tymczasem prawo krajowe, w tym ustawa o odpadach oraz zmieniona ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wraz z aktami wykonawczymi,  transponując zapisy dyrektyw Unii Europejskiej stawia coraz ostrzejsze wymagania systemom gospodarki odpadami. Przewidywać należy dalsze zaostrzanie celów w zakresie recyklingu, ponownego użycia, odzysku i ograniczenia składowania. Należy podkreślić, że realizując zapisy dyrektywy o odpadach z 2008 r. zobowiązano gminy osiągnięcia (do dnia 31 grudnia 2020 r.):

  • poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia co najmniej
    50% wagowo następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła,
  • poziomu recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami co najmniej 70% wagowo innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych.

Gminy zobowiązane są również do ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania:

  • do dnia 16 lipca 2013 r. ? do nie więcej niż 50% wagowo całko...