Układ zieleni w dotychczasowych granicach Zielonej Góry wraz z terenami włączonymi w strukturę miasta po 1 stycznia br. daje nowe możliwości budowy systemu zieleni miasta w oparciu o zasoby i powiązania przyrodnicze. Należy to w umiejętny sposób uwzględnić w planowaniu rozwoju urbanistycznego miasta z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju.

Wstęp do rozpoznania systemu zieleni Zielonej Góry przeprowadzono podczas przygotowywania studium zieleni dla potrzeb rewitalizacji Starego Miasta1. Opracowanie to oraz późniejsze analizy wykazały, że układ zieleni Zielonej Góry ma charakter pośredni między systemem plamowym a klinowym. Tereny zieleni miasta łączą się w grupy zbliżone do tzw. klinów zieleni. Po powiększeniu miasta wraz z 1 stycznia 2015 r. o tereny dawnej gminy wiejskiej Zielona Góra, oprócz zabudowań i gruntów rolnych, w jego skład weszły także lasy, zadrzewienia, zieleń uliczna dawnych dróg łączących miasto z pobliskimi wsiami oraz zieleń tych wsi (parki, zieleń osiedlowa i cmentarze).

Bogactwo przyrodnicze

Zielona Góra powszechnie uznawana jest za miasto bogate w zieleń, z licznymi alejami, parkami, zieleńcami i lasami komunalnymi. By zapewnić prawidłowe funkcjonowanie tych terenów w systemie przyrodniczym miasta, ważna jest nie tylko ilość terenów zieleni oraz ich udział w powierzchni miasta, lecz także ich struktura oraz sieć powiązań przyrodniczych.

Analiza tych aspektów uk...