Obecny rok jest szczególny dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Już za parę miesięcy kończy się okres realizacji inwestycji zapisanych w Traktacie Akcesyjnym do Unii Europejskiej, przez którą to były one współfinansowane.

Inwestycje faktycznie powstały, co pozwoliło osiągnąć założony efekt ekologiczny, a mianowicie poprawę stanu czystości wód. Już za kilka miesięcy, 1 stycznia 2016 r. skończy się również przedłużony okres składowania osadów ściekowych. Jednocześnie zaczyna się nowy ? inwestowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Czas wyzwań

Branża ma więc teraz mnóstwo pracy. Nawarstwiają się też problemy. W maju br. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej opublikował ?Masterplan dla wdrażania dyrektywy Rady 91/271/EWG? ? nie jest to nic innego jak Krajowy Plan Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK). Podane tam są zakresy zadań pozostałych do wykonania do końca 2015 r. W dokumencie zapisano również plany na dalsze, ściśle związane ze środkami unijnymi na lata 2014-2020. Można powiedzieć, że liczba koniecznych inwestycji uległa zdecydowanemu zmniejszeniu. Pozostaje jeszcze do wybudowania 119 nowych oczyszczalni, z czego do końca 2015 r. planowanych jest 28. Czeka nas też modernizacja kolejnych 507. Jeżeli chodzi o sieci kanalizacyjne, to w wyznaczonym terminie wybudowanych ma być 4,6 tys. km oraz zmodernizowanych 0,7 tys. km. Na kolejne lata pozostaje jeszcze wybudowanie ich...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?