Wprawdzie warunki współfinansowania przedsięwzięć PPP w ramach środków UE w perspektywie finansowej 2014-2020 są nieporównywalnie bardziej przejrzyste i bardziej atrakcyjne od warunków, na jakich polskie samorządy pracowały dotychczas, niemniej jednak zrealizowano 16 projektów z udziałem unijnego współfinansowania. Należy oczekiwać, że kolejne pięć lat przyniesie znacznie większą liczbę transakcji PPP, gdzie grant będzie częścią finansowania.

Przypomnijmy, że projekty hybrydowe to przedsięwzięcia realizowane w formule PPP, w których wykorzystywane są fundusze europejskie, stanowiące uzupełnienie finansowania prywatnego.

Szeroka gama projektów

Wśród przedsięwzięć PPP, w realizacji których inicjator zdecydował w ramach montażu finansowego zaangażować pieniądze pochodzące z regionalnego programu operacyjnego (RPO) na lata 2007-2013, znajdują się inwestycje w sieć szerokopasmową, rewitalizacja obszarów miejskich, baseny termalne, park technologiczny, gospodarka odpadami, obiekty sportowe, termomodernizacja obiektów publicznych oraz budowa stacji gazowych. W większości projektów hybrydowych, jakie udało się zrealizować do roku 2015, inicjatorzy starali się czytelnie oddzielić działania finansowane ze środków unijnych od wydatków sektora prywatnego, co w części projektów skutkowało etapowaniem według kryterium, jakim było źródło finansowania. Taka konstrukcja finansowa, w której część środków pochodząca z RPO był...