Efektywne sortownie odpadów
Efektywne sortownie odpadów
Obecnie modernizowany jest system gospodarki odpadami w Polsce w celu dostosowania go do przepisów prawa i osiągnięcia obowiązujących poziomów recyklingu i odzysku odpadów, jak również ograniczenia ilości frakcji biodegradowalnej trafiającej na składowiska.
Powstają nowe sortownie, a instalacje już funkcjonujące są często modernizowane. Niemożliwy jest recykling odpadów komunalnych i osiągnięcie obowiązkowych poziomów recyklingu frakcji papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych bez sortowni. Odpady komunalne zmieszane i te z selektywnej zbiórki winny trafić do sortowni, gdzie zostaną rozdzielone mechanicznie i ręcznie na frakcje spełniające wymagania recyklerów. Sortownie stanowią nieodzowny element zakładów mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych i często funkcjonują w ramach regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK-ów). Sortownie sprzedające surowce wtórne do recyklerów wnioskują o wydanie dokumentów potwierdzających recykling (DPR), które potem sprzedają organizacjom odzysku.
Wiele powstałych w ostatnich latach w Polsce sortowni to nowoczesne zakłady o wysokiej przepustowości, efektywnie wydzielające poszczególne surowce wtórne. Z pozostałości po wydzieleniu surowców wtórnych wytwarzane jest często także paliwo alternatywne dla cementowni. Pozyskanie surowców wtórnych i paliw alternatywnych z odpadów komunalnych pozwala na maksymal...