Konkurs ?Inspiracje w przestrzeni?, organizowany przez redakcję miesięcznika ?Zieleń Miejska?, ma na celu nagrodzenie i promocję projektów architektonicznych kształtujących wysoką jakość przestrzeni publicznej. Do udziału mogą zgłaszać się studenci i absolwenci kierunków związanych z architekturą krajobrazu, architekci, urbaniści, a także pracownie realizujące tego typu projekty.

Od końca września na naszej stronie www.abrys.pl/wydawnictwa/konkursy/inspiracje-w-przestrzeni/ znajdują się formularz zgłoszeniowy oraz regulamin wraz z załącznikami do konkursu. Załącznik nr 1 zawiera mapę zasadniczą, mapę z inwentaryzacją zieleni oraz dokumentację fotograficzną przestrzeni do zagospodarowania. Załącznik nr 2 dotyczy inwentaryzacji zieleni i gospodarki drzewostanem. Do dyspozycji jest także mapa po inwentaryzacji w formacie DWG, na której uczestnicy mogą tworzyć swoje projekty. Nie jest to wymagane, to jedynie ułatwienie.

Na zdjęciach terenu do zagospodarowania widać małą architekturę oraz ścieżkę. Elementy te są stałe i należy je uwzględnić w projekcie. Wielu uczestników pyta, czym są metalowe ogrodzenia widoczne na zdjęciach. To ogrodzone studnie, które również muszą zostać uwzględnione podczas projektowania zagospodarowania przestrzeni.

Z racji wydłużenia się czasu oczekiwania na regulamin oraz inwentaryzację, termin nadsyłania zgłoszeń został przesunięty na 15 grudnia. Informacje o konkursie są na bieżąco publikowane na fanpage?u miesięcznika ?Zieleń Miejska? na Facebooku (facebook.com/miesiecznikZM).

W tegorocznej edycji uczestnicy mają za zadanie stworzyć projekt zagospodarowania terenu przy Uzdrowisku Wieniec-Zdrój. Jest ono położone w malowniczym miejscu w otoczeniu drzew. O ile polska jesień przybiera kolory złota i czerwieni, o tyle Wieniec-Zdrój wciąż pozostaje zielony. Na wiosnę zakwitają kwiaty, tworząc wielobarwny dywan przykrywający park spacerowy przed głównym budynkiem. Historia Wieńca też jest ciekawa. Na początku XX w. na terenie dóbr barona Leopolda Kronenberga odkryto naturalne wody mineralne i złoża borowinowe. Baron zainstalował wanny kąpielowe w swoim pałacu, ale jeszcze przez blisko 20 lat nie zgadzał się na eksploatację wód i budowę sanatorium. Można przyjąć, że początkiem działalności uzdrowiskowej był 1923 r. ? wtedy powstał też pierwszy zakład kąpielowy, założono niewielki park, a w kolejnych latach zbudowano dom zdrojowy i pensjonaty. Wieniec-Zdrój specjalizuje się w leczeniu chorób kardiologicznych, reumatycznych i schorzeń pourazowych. Pitne wody lecznicze pomagają natomiast w chorobach przewodu pokarmowego i poprawiają przemianę materii.

Miejsce z całą pewnością jest warte odwiedzenia, nie tylko ze względu na źródła wody, która ma właściwości lecznicze, ale i z uwagi na walory estetyczne. Z całą pewnością jest to miejsce, w którym można przysiąść, wziąć głęboki oddech i delektować się chwilą ciszy i relaksu. Teren do zagospodarowania znajduje się tuż obok rozlewni wód oraz w sąsiedztwie sanatorium Hutnik, w którym przeprowadzane są zabiegi rehabilitacyjne. Chcemy, by teren, który mają zagospodarować w swoich projektach uczestnicy konkursu, był zarówno oazą spokoju i odpoczynku, jak i miejscem aktywności fizycznej kuracjuszy.

                                                             

W razie pytań proszę o kontakt

Agata Elias

koordynator konkursów redakcyjnych

e-mail: [email protected], tel.: 61/655 81 08