Dialog z krajobrazem

Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu od pięciu lat organizuje cieszący się dużą popularnością cykl konferencji, poświęcony architekturze krajobrazu ?Współczesna architektura krajobrazu ? trendy, technologie i praktyka? (WAK). Konferencje odbywają się dwa razy do roku ? wiosną i jesienią. Teraz przyszła pora na jedenastą odsłonę wydarzenia: ?Dialog z krajobrazem. Architekt krajobrazu i jego rola w kształtowaniu przestrzeni?. Spotkanie odbędzie się 20 listopada w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

O roli architekta krajobrazu porozmawia międzynarodowe grono reprezentantów Szwajcarii, Szwecji, Hiszpanii oraz Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Gośćmi specjalnymi będą Paolo L. Bürgi (Studio Bürgi) oraz Lisa Diedrich (Landscape Architecture Europe). Prezentacje prelegentów 11. edycji konferencji SAK zilustruje wystawa ?Współczesna architektura krajobrazu w krajach Grupy Wyszehradzkiej?, przedmiot projektu realizowanego w ramach Funduszu Wyszehradzkiego. Ekspozycja przedstawiająca dziesięć zrealizowanych projektów z każdego kraju została przygotowana wspólnie z branżowymi stowarzyszeniami z Czech, Słowacji oraz Węgier.

Program i informacje organizacyjne zostały zamieszczone na stronie internetowej www.sak.org.pl.

 

Narracyjna wystawa

?Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność? to tytuł narracyjnej wystawy czasowej, przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, którą można zobaczyć do 6 grudnia w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Ekspozycja ukazuje proces kształtowania się nowoczesnego miasta na ziemiach polskich pod zaborami. Chodzi o przemiany demograficzne, urbanistykę i architekturę, higienę, narodziny kultury konsumpcyjnej i masowej. Wystawa opowiada również o odrodzeniu narodowym i rywalizacji na symbole w przestrzeni publicznej miast oraz dramatycznych wydarzeniach rewolucji 1905 r. Wystawie towarzyszy audioprzewodnik, który można pobrać na swoje urządzenie mobilne. O wystawie opowiada kurator, prof. Michał Kopczyński.