W krajobrazie starego Londynu, w którym kiedyś dominowały kościoły, obecnie na pierwszy plan wysuwają się potężne drapacze chmur. W tak zurbanizowanym środowisku nieocenioną rolę dla zdrowia ludzi odgrywa zieleń miejska. W centrum miasta każdy metr kwadratowy powierzchni ma bardzo dużą wartość, dlatego architektom nie jest łatwo zaprojektować tam zieleń. W związku z tym idealnym rozwiązaniem wydają się zielone ściany.

W porównaniu do standardowych nasadzeń drzew, krzewów czy trawników nie konkurują one o kosztowną miejską przestrzeń. Technologia zielonych ścian w centrach dużych miast pozwala przy tym na zapewnienie podobnych efektów oraz funkcji jak tradycyjne założenia zieleni miejskiej. Powszechnie wiadomo, że wertykalne ogrody oczyszczają powietrze, zwiększają bioróżnorodność, jak również stanowią nowoczesny element dekoracyjny. Ponadto odgrywają istotną rolę w neutralizowaniu niekorzystnego efektu wyspy ciepła, a także ograniczają emisję CO2 w centrach miast.

Jedna z najbardziej znanych żyjących ścian w Londynie jest zainstalowana na narożnej elewacji hotelu Athenaeum. Powstała we wrześniu 2009 r. i jest zaprojektowana przez słynnego francuskiego botanika ? Patricka Blanca. Ośmiopiętrową zieloną ścianę tworzy 12 tys. roślin (fot. 1).

Ciekawą instalacją jest również ogród wertykalny w londyńskim centrum handlowym Westfield, założony w październiku 2009 r., który ? w momencie powstania ? był największym tego t...