Pomorskie debatuje
Stowarzyszenie Pomorskie Forum Wodociągowe zaprosiło swoich członków i sympatyków do Kołobrzegu, na kolejną odsłonę dedykowanego im seminarium, które tym razem zdominowały aspekty techniczne.
Na zorganizowaną w dniach 29.09-30.09.2015 r. konferencję przybyło do kołobrzeskiego hotelu Olimp 3 blisko 60 osób. Reprezentanci przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych z woj. pomorskiego zjechali na seminarium, by podzielić się swoją wiedzą, wymienić doświadczeniami, wysłuchać ciekawych prelekcji, a także by spotkać się w gronie kolegów z branży.
Głosem dyrektora
Dyrektora biura Pomorskiego Forum Wodociągowego poprosiliśmy o przybliżenie naszym czytelnikom działalności Stowarzyszenia, które zostało zarejestrowane w 2001 r., jako drugie w branży (po zarejestrowanej nieco ponad miesiąc wcześniej Fundacji Dolnośląskie Forum Wodociągowe). Według słów Józefa Iwaniuka: ? Utworzenie Stowarzyszenia było odpowiedzią na oczekiwania lokalnego środowiska wodociągowego, wyrażane na wcześniejszych, niemających instytucjonalnego charakteru lokalnych spotkaniach branżowych, organizowanych pod auspicjami Saur Neptun Gdańsk, eksploatatora infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej Gdańska i Sopotu.
Na przestrzeni lat liczba członków rzeczywistych Stowarzyszenia wzrosła z 21 w roku rejestracji PFW do 46 obecnie. Członkami rzeczywistymi Stowarzyszenia z zasady są szefowie przedsiębiorstw wodociągowych. Reprezentowane przez nich 34 firmy wodociągowe to członkowie wspierający Stowarzyszenie.
Dyrektor Iwaniuk, poproszony o przedstawienie głównych celów, które stawia sobie Stowarzyszenie, wyjawił, że: ? Chodzi o rozwijanie oraz propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających stymulowaniu rozwoju branży wodociągowo-kanalizacyjnej na terenie woj. pomorskiego, a także o zwiększanie jej prestiżu i autorytetu w środowisku lokalnym. Swoimi działaniami PFW integruje lokalne środowisko wodociągowe, wspomaga relacje, zwłaszcza małych i średnich wodociągów, z innymi organizacjami branżowymi, propaguje zasady etyki zawodowej w środowisku. Członkowie Stowarzyszenia służą sobie radą oraz wsparciem organizacyjnym w rozwiązywaniu bieżących problemów funkcjonowania ich przedsiębiorstw. Realizacja tych, a także innych, niewymienionych tu celów działalności PFW następuje dzięki organizowanym dla swoich członków co kwartał konferencjom o charakterze szkoleniowym. Uczestnicy, w zależności od potrzeb, spotykają się z ważnymi dla funkcjonowania branży przedstawicielami organów samorządowych i państwowych, a także reprezentantami przemysłu i instytucji (w tym naukowych), promujących najnowsze wyroby, usługi i rozwiązania oferowane branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Ponadto konferencje te są forum nieskrępowanej wymiany codziennych doświadczeń i okazją do zacieśniana ? co równie ważne ? towarzyskich relacji środowiska.
Wrześniowy program
Tym razem Stowarzyszenie zaprosiło na swoje seminarium cztery firmy: Złote Runo, Itron Polska, ESRI Polska oraz AVK Armadan i Sejcom, które przedstawiły zebranym informacje nt. swojej działalności i proponowanej przedsiębiorstwom wodociągowo-kanalizacyjnym oferty. Zebrani zdobyli wiedzę z zakresu technicznych metod nadzoru systemów wodociągowo-kanalizacyjnych (prelekcja Roberta Maziarza ze Złotego Runa), dowiedzieli się wszystkiego na temat prawidłowego doboru wodomierzy oraz analizy i zarządzania danymi odczytanymi z wodomierzy w celu minimalizacji strat wody (wystąpienie Roberta Linka z firmy Itron). W drugiej części spotkania Anna Pierzchała i Karolina Karpisz z ESRI przybliżyły uczestnikom seminarium temat efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem wod-kan za pomocą rozwiązania Geosecma for ArcGIS. Konferencję podsumowało wspólne wystąpienie Przemysława Ziółkowskiego (Sejcom) i Krzysztofa Grabowskiego (AVK), którzy omówili optymalizację sieci wodociągowych na przykładzie wybranych produktów AVK.
Konferencję zwieńczył spacer po Kołobrzegu pod przewodnictwem obeznanego z historią miasta Roberta Maziarza, który poprowadził gości konferencji do Muzeum Historii miasta Kołobrzeg ?Patria Colbergiensis?.
Anna Lembicz