Zastosowanie przydomowych oczyszczalni ścieków jest alternatywą dla terenów o rozproszonej zabudowie oraz tych, gdzie budowa sieci kanalizacyjnej mogłaby być nieuzasadniona ekonomicznie i technicznie. Tego typu tereny znajdują się m.in. w województwie małopolskim.

Obszar województwa małopolskiego z uwagi na bardzo zróżnicowaną rzeźbę terenu jest specyficzny do tworzenia aglomeracji. Od 2004 do 2010 r. na mocy obowiązującego rozporządzenia w sprawie sposobu wyznaczania obszaru i granic aglomeracji, wyznaczono 166 aglomeracji, które swoim zasięgiem objęły ok. 14% powierzchni województwa (rys. 1).

Zmiana granic aglomeracji

Nowe rozporządzenie w sprawie wyznaczania obszarów i granic aglomeracji z 2010 r. (DzU z 2010 r. nr 137, poz. 922), a następnie jego aktualizacja w 2014 r. (DzU z 2014 r. poz. 995) wprowadziły istotną zmianę. Dotyczyła ona tzw. wskaźnika koncentracji ? na terenach nieobjętych dotychczas wskaźnikiem wprowadzono wymóg jego spełnienia tak, aby nie był on mniejszy od 90 mieszkańców na 1 km planowanej do budowy sieci kanalizacyjnej. Wprowadzenie tzw. dolnego wskaźnika wiązało się z potrzebą zmiany wielu aglomeracji utworzonych przed 2010 r. Z kolei do 2010 r. aglomeracje tworzone były bez wymogu tzw. dolnego wskaźnika koncentracji, więc tym samym obejmowały obszary, gdzie już wówczas budowa kanalizacji nie była opłacalna. Wraz ze zmianą rozporządzenia i wprowadzeniu wskaźnika 90 mieszkańców na 1 ...