Podobnie jak dla parków narodowych i rezerwatów przyrody, plany ochrony sporządza się i realizuje także dla parków krajobrazowych. Dokument ten ustanawia się w terminie pięciu lat od dnia utworzenia parku krajobrazowego.

Cele ochrony przyrody realizowane są nie tylko przez wykonywanie programów ochrony gatunków, siedlisk i szlaków migracji gatunków chronionych czy programu ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej wraz z planem działań, ale także przez opracowywanie i realizację ustaleń planów ochrony dla obszarów podlegających ochronie prawnej (form ochrony przyrody)1.

Projekt planu

Dla parku krajobrazowego projekt planu ochrony sporządza dyrektor parku krajobrazowego lub dyrektor zespołu parków krajobrazowych. Zapewniają oni m.in. możliwość udziału społeczeństwa w postępowaniu, którego przedmiotem jest sporządzenie projektu, na zasadach i w trybie określonych w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie2. Projekt planu ochrony, a także dokonywanie zmian planu ochrony wymagają zaopiniowania przez właściwe miejscowo rady gmin. Sejmik województwa albo ustanawia, w drodze uchwały, plan ochrony dla parku krajobrazowego w terminie sześciu miesięcy od dnia otrzymania projektu planu, albo odmawia jego ustanowienia, jeżeli projekt planu jest niezgodny z celami ochrony przyrody. Projekt tej uchwały wymaga uzgodnienia z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony śr...